„Povećanje prisustva Rusije na zapadnoj hemisferi zabrinjava Sjedinjene Američke Države i naše saveznike u regionu“, naglašava se u dokumentu.
Nacrt zakona, između ostalog, predviđa zabranu dobijanja američke vize za strance „koji deluju u interesu ruske vlade u vezi sa podrškom snagama bezbednosti Venecuele“.
Kongresmeni su podsetili da su u Venecuelu prebačena dva strateška raketna nosača Tu-160, koji su učestvovali na vojnim vežbama u decembru prošle godine. Napominje se da Moskva pruža Maduru finansijsku podršku davanjem kredita venecuelanskoj državnoj naftnoj i gasnoj kompaniji PDVSA.
Autor inicijative je članica Predstavničkog doma SAD Debi Vaserman Šulc.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Nikolasa Madura. Predsednik parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države.
Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“ i optužio SAD da pokušavaju da organizuju puč u Venecueli.
Aktuelnog predsednika Venecuele podržavaju Rusija, Kina, Turska, Meksiko, Indonezija i brojne druge države.
Sjedinjene Američke Države su 28. januara objavile da uvode sankcije nacionalnoj naftnoj i gasnoj kompaniji Venecuele PDVSA, blokiravši imovinu i interese kompanije u svojoj jurisdikciji od sedam milijardi dolara i zabranile poslovanje sa njima. Vašington je ranije najavio nova ograničenja protiv Karakasa, ali nije precizirao na šta će se ona odnositi.