Primakov je rekao i da NATO mora da odgovara za mnoge postupke, između ostalog i za bombardovanje Jugoslavije 1999. godine.
„Tu su i Libija i drugi agresivni napadi koje je NATO pokrenuo. Uveren sam da je zakonito pitanje reparacije i kompenzacije. NATO i članice koje su učestvovale moraju da isplate reparacije za vojne operacije. Ljudi su ostali bez domova, bez posla, uništeni su mostovi, naftna skladišta…“, rekao je Primakov u Beogradu.
On je ponovio ocenu da je broj žrtava u vreme NATO bombardovanja bio veći nego broj žrtava u kosovskom konfliktu.
„Mnogo je bombi bilo bačeno na Jugoslaviju. Oko dva kilograma gvožđa na svakog stanovnika Jugoslavije. ’Humanitarna akcija‘ se pretvorila u humanitarnu katastrofu“, kazao je Primakov.
Primakov se osvrnuo i na aktuelnu situaciju u vezi sa taksom koju je Priština uvela na proizvode iz centralne Srbije, navodeći da je to dovelo do humanitarne katastrofe, budući da bolnice u srpskim enklavama nemaju lekove, anestetike, da građani nemaju hranu…
Ocenio je da je to odraz politike koju Priština vodi u odnosu na srpsku manjinu.
To je, kako kaže, pokušaj da se srpska manjina očisti ili da se primora na lojalnost vlastima u Prištini.
Navodeći da je on član jedne humanitarne organizacije koja pomaže građanima na KiM otkako su uvedene takse, upitao je gde su sada one humanitarne organizacije „koje su inače zabrinute“ — poput Međunarodnog crvenog krsta.
„Gde su oni? Plaše se da bi to moglo da se tumači kao podrška Srbiji“, rekao je Primakov.
Priznaje da su odnosi Rusije i NATO-a užasni i podseća da NATO stalno govori da neko treba da se zaštiti od Rusije, a Rusija, kako kaže, ni najskrivenijim mislima nema ideju da nekog napadne ili da preduzima bilo kakve akcije.
Rusija, dodaje, za razliku od SAD nema baze u Evropi. „Vidimo 5.000 američkih vojnika u Poljskoj, a govore da Rusija treba da se ograniči da ne vrši nikakva vojna dejstva ili vojne vežbe“, kaže Primakov.
Lekcija, dvadeset godina posle bombardovanja, jeste da treba da postoji dijalog i da se mora učiniti sve da se rizici za globalnu bezbednost smanje, kazao je Primakov i poručio da je najbitnija vrednost, bez obzira na sve razlike Zapada i Istoka, očuvanje mira, te da se o tome mora govoriti.