Na konferenciji „Dvadeset godina od bombardovanja Jugoslavije — pouke za evropsku bezbednost u 21. veku“, Turčak je rekao da je tokom bombardovanja Jugoslavije 1999. godine bio korišćen radioaktivni uranijum i da je bilo mnogo civilnih žrtava.
„Taj napad su prećutno odobrili i parlamentarci zemalja koje su u tome učestvovale i nisu smeli da dignu svoj glas“, rekao je Turčak.
Prema njegovim rečima, Savet Federacije je konstatovao da se vršila skrivena agresija protiv Jugoslavije i da krivci nisu dobili zasluženu kaznu.
Kako kaže, tog trenutka je počela nasilna promena granica u posleratnoj Evropi, a „kosovski presedan“ je otvorio Pandorinu kutiju za druge probleme.
On je dodao da su Kosovo hteli da odvoje od Srbije, bez obzira na želje građane, koje su pak uvažavane u drugim slučajevima.
„Takvo ponašanje posle 1999. godine je postalo kao neka norma i nisu se uvažavale procedure Ujedinjenih nacija. To se dešavalo i na Bliskom istoku, NATO se mešao i u druge unutrašnje poslove suverenih država. To je za posledicu imalo razaranje ekonomije u tim zemljama“, istakao je Turčak.
Pojavio se, kaže, i još opasniji problem zbog toga, a to je migraciona kriza.
On je naveo da su zemlje iz NATO-a počele da predstavljaju pretnju za unutrašnju bezbednost raznih zemalja, a da je Rusija, zahvaljujući vojnoj pomoći koju je pružila, „uspela da u Siriji spreči najgori scenario“.
Prema njegovim rečima, autori operacije iz 1999. godine ne priznaju da svet posle nije postao mirniji i da svi moraju da vode računa o međudržavnom ponašanju.
„Mi u Rusiji smatramo da otvoreni dijalog mora da se započne što pre i da u njemu treba da učestvuju svi važni igrači“, istakao je gost iz Rusije.
Osvrnuo se na sporazum o saradnji koji je danas potpisan između Srpske napredne stranke i Jedinstvene Rusije, rekavši da to učvršćuje njihovo partnerstvo, pokazuje atmosferu uzajamnog razumevanja i da se radi na razvijanju međunarodne saradnje.
„Ova konferencija se održava dva meseca posle posete Vladimira Putina. To znači da su dvostrani odnosi naših zemalja potvrđeni i Evropi pokazuju da vodimo otvoreni dijalog koji je mnogo korisniji od nekakvih pritisaka i nekih drugih mehanizama“, rekao je on.
Turčak je poručio da Rusija želi da ubrza procese evropske bezbednosti, da koristi mehanizme OEBS-a i da se otvoreno diskutuje o svim pitanjima, a da je Beograd mesto za to, jer je neutralan.
On je naveo da Srbija želi da uđe u EU, a s druge strane čuva bliske odnose sa Rusijom.