„Preduzimaćemo sve neophodne recipročne i simetrične mere kako bismo osigurali ravnotežu u oblasti Sporazuma o likvidaciji raketa. Ali istovremeno ne planiramo da raspoređujemo rakete, uključujući i u evropskom delu zemlje, sve dok se u Evropi ne pojave odgovarajuća američka sredstva“, rekao je Gruško u intervjuu za časopis „Međunarodni poslovi“.
„Ukoliko prevladaju bezbednosni interesi i Evropljani zaista ne budu želeli da se kontinent pretvori u platformu za razmeštanje američkih snaga i potpunu vojnopolitičku i geopolitičku podređenost Sjedinjenim Američkim Državama, onda bi trebalo da se odupru tim planovima (za razmeštanje američkih raketa u Evropi) ako se one zaista pojave“, istakao je ruski diplomata.
Američki predsednik Donald Tramp ranije je saopštio da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je tim povodom da će sporazum biti raskinut ako se Rusija u roku od šest meseci ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma.
Rusija je više puta izjavljivala da strogo poštuje svoje obaveze prema Sporazumu. Ministar Lavrov rekao je da su američke optužbe da Rusija krši Sporazum neosnovane i da je raketa 9M729, koja je izaziva sumnje u Vašingtonu, testirana na domet dopušten Sporazumom.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 2. februara izjavio da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. On je rekao i da Moskva neće dopustiti da bude uvučena u skupu trku u naoružanju. Pri tome je Putin dodao da svi predlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata otvorena“, ali i naredio da ruski zvaničnici ne iniciraju nikakve pregovore o tom pitanju. Ruski lider je 4. marta potpisao ukaz po kome Rusija prekida ispunjavanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.