„Podsticanje na nasilje i uništavanje javnih dobara su protivzakoniti. Poslanici koji su se odrekli mandata i obaveza prema albanskom narodu treba da omoguće onima koji to žele da nastave da rade svoj posao“, navodi se u saopštenju Ambasade SAD u Tirani.
Lider opozicije Ljuljzim Baša odbio je da komentariše kritike Ambasade SAD, navodeći da ne očekuje da diplomate stanu na stranu bilo koje strane, već da podrže demokratske vrednosti.
„Slobodni i fer izbori, organizovani kriminal, borba protiv korupcije i trgovine drogom… Sve je to već navedeno u izveštaju Stejt departmenta o Albaniji“, rekao je Baša.
Istovremeno, premijer Edi Rama je u Beratu okupio veliki broj pristalica, što su albanski mediji nazvali „kontramitingom“ uoči velikog skupa opozicije u Tirani.
„Viđali smo i ranije pozive da se vlast smeni silom i pamtimo koliko je to glupo“, rekao je Rama u Beratu, navodeći da Vlada ima stabilnu većinu, te da opozicioni protesti odvraćaju turiste i investitore.
„Ne vodimo borbu protiv opozicije, već protiv bolne prošlosti i siromaštva“, rekao je albanski premijer.
Rama, čija je politička pozicija unekoliko uzdrmana stalnim protestima, nema nameru da odstupi pošto opozicija, koja je u međuvremenu napustila Parlament, kontroliše svega 44 od 140 mesta u Skupštini Albanije.
Opozicija je za subotu najavila „politički uragan“, a Rami je poručila da može da ga izbegne samo ukoliko podnese ostavku najmanje sat vremena pre početka protesta.
Kao i prethodnih sedmica, albanska policija će u centar Tirane poslati više od 1.000 policajaca kako bi sprečila nasilje.
Situacija u Albaniji, posle serije protesta opozicije, prilično je krhka, a pristalice socijalista Edija Rame optužuju demokrate da pokušavaju da izazovu haos u državi, poput onog iz 1997. godine, kada je 2.000 ljudi ubijeno u anarhiji, koja je usledila posle propasti piramidalnih štedionica.
Tom prilikom, iz arsenala albanske vojske ukradeno je oko 700.000 komada oružja, milijardu i po metaka, tri i po miliona ručnih granata i milion nagaznih mina.