U izveštaju je navedeno da postoji „ozbiljno gušenje slobode govora i medija“ u Rusiji, „uključujući korišćenje Zakona o antiekstremizmu i drugih zakona, radi praćenja onih koji mirno izražavaju svoju nesaglasnost“.
Autori izveštaja saopštavaju da su zabeleženi grubi pritisci na novinare, blokiranje i filtriranje internet sadržaja i zabrana anonimnih publikacija.
Vašington, takođe, tvrdi da ruske vlasti ograničavaju religiozne slobode i da ne preduzimaju neophodne mere kako bi otkrile i kaznile činovnike koji narušavaju ljudska prava.
U izveštaju je ponovo navedeno da se narušavaju ljudska prava na Krimu, uz navođenje slučajeva mučenja, pljački i nezakonitih hapšenja.
„Ruske vlasti održavaju kontrolu nad vojnim i bezbednosnim snagama razmeštenim na Krimu. Ruske službe bezbednosti nastavljaju da konsoliduju kontrolu nad Krimom i da ograničavaju ljudska prava“, navedeno je u izveštaju.
Stejt department je, takođe, ukazao na pritiske i diskriminaciju krimskih Tatara, narušavanje njihovih prava i problem korupcije na Krimu.
Ministarstvo inostranih poslova Rusije je ranije, komentarišući saopštenja Vašingtona o narušavanju slobode govora u Rusiji, ukazalo na to da „SAD primenjuju praksu dvojnih standarda u oblasti zaštite ljudskih prava u zavisnosti od toga koliko je određena država lojalna spoljnoj politici Vašingtona i njegovim metodama zaštite demokratije i ljudskih prava“.