Nakon parenja u ruskoj banji (sauni), gde je temperatura oko 90-100 stepeni, usledilo je „morževanje“ — uranjanje i plivanje u hladnom Jeniseju. Plivala su i deca i odrasli. Temperatura vode bila je oko jedan stepen, a vazduha oko dva. Duvao je vetar i provejavao sneg.
Kulminacija programa bilo je plivanje šampiona sveta Darje Isičenko i Alekseja Stepanova.
Darja je student medicine, a Aleksej je trener plivanja. Ovim ekstremnim sportom se bave kratko — ona godinu i po, on dve-tri godine.
Stepanov je počeo da trenira na nagovor prijatelja, a Isičenkova na Aleksejevo insistiranje.
„Počeo sam da treniram tako što su me zavrbovali (smeh). Prvo su mi govorili: ’Hajde, probaj‘ i probao sam. Prvi put ti je hladno i odmah nakon plivanja trčiš u banju, a posle ide sve lakše. Posle četvrtog puta ti je čak i prijatno“, kaže Stepanov za Sputnjik.
Isičenkova dodaje da je važno početi sa treninzima leti, jer se čovek tada lakše prilagođava i navikava.
Temperatura vode od minus dva je najniža u kojoj su plivali, dok temperatura vazduha može da bude i niža od minus 40.
„Pravi morževi po 20-30 minuta provode u vodi, a mi kraće. Međutim, u poređenju sa njima mi daleko brže plivamo. Upravo je naša prednost brzina, zahvaljujući čemu smo i osvojili šampionat. Ja treniram u bazenu, jer se brzina tu stiče, a u hladnu vodu uskačem samo da održavam formu“, kaže Stenapov.
U Krasnojarsku postoji šest ovakvih klubova, koji okupljaju ukupno 500 ljudi. Najviše morževa u celom svetu ima kod nas. Zašto? Zato što imamo sve uslove za to“, rekao je za Sputnjik počasni predsednik kluba „Kreofil“ Mihail Saško.
Isičenkova navodi da u svetu ima mnogo morževa. Prema njenim rečima, na takmičenju u Talinu, gde je 2017. osvojila šampionat sveta, bilo je oko 1.500 učesnika.
„Većina njih je iz Rusije, ali ih ima dosta i iz drugih zemalja, čak i iz Afrike. Ako govorimo o konkurenciji, možda su nam Finci najozbiljniji konkurenti“, rekla je ona.
Stepanov dodaje da u svim zemljama ima dobrih plivača u ledenoj vodi, kao što je to slučaj i sa svim drugim vidovima sporta.
Isičenkova, kao budući lekar, kaže da se „morževanje“ ne preporučuje baš svima.
„Ograničenja postoje kao i u drugim vidovima sporta. Ne preporučuje se, recimo, srčanim bolesnicima, jer ako dugo vremena provodite u hladnoj vodi krv se zgrušava i to utiče na srce“, zaključila je ona.
Ceremonija zatvaranja Zimske univerzijade u Krasnojarsku biće održana 12. marta. U takmičenjima učestvuje oko 3.000 studenata iz 59 zemalja, koji se takmiče u 11 različitih sportova. Srbiju na ovom takmičenju predstavljaju skijaši u alpskom skijanju.
Za održavanje zimskih studentskih igara u Krasnojarsku su izgrađena 34 objekta sportske, saobraćajne i medicinske infrastrukture.