Poznati proizvođač se suočava s ogromnim problemima nakon što je avion tog tipa pao u Etiopiji, kada je poginulo 157 ljudi, a među njima i jedan državljanin Srbije. Posebnu zabrinutost putnika širom sveta izaziva činjenica da se ta nesreća desila samo pet meseci nakon tragedije u Indoneziji, u kojoj je život izgubilo 189 ljudi.
Ališa Vinet i njen muž su planirali da lete kompanijom „Er Kanada“ iz Vankuvera u Kalgari, ali je kontaktirala avio-kompaniju želeći da promeni let kako bi letela „erbasom 320“ umesto „boingom 737 maks 8“, ali su joj rekli da to nije moguće.
„Jednostavno nemam poverenja da sednem u ’boing 737 maks 8‘“, rekla je ona.
Let iz Beograda za Dubai prošao je bez problema, a kompanija „Flaj Dubai“ nije se pridružila onima koje su odlučile da prizemlje najnoviji „boing“.
Međutim, vesti koje su danas počele da pristižu širom sveta najavile su moguću kataklizmu za američku kompaniju.
Sve avione „boing 737 maks 8“ prizemljili su Singapur, Velika Britanija, Kina, Australija, Indonezija… Isto je uradilo čak 25 svetskih kompanija, što je ukupno 130 aviona, od 350 koliko ih je u upotrebi. Pod znakom pitanja je čak 5.000 naručenih letelica, zbog kojih je upravo „boing 737 maks 8“ najprodavaniji avion u istoriji tog proizvođača.
Akcije kompanije pale su na berzama za pet odsto, a najcrnji scenario predviđa gubitke od pet milijardi dolara, koliko predviđa investiciona banka „Džefris“.
Urednik vazduhoplovnog portala „Tango siks“ Petar Vojinović kaže za Sputnjik da je rano govoriti o odgovornosti „Boinga“ za pad aviona i da je ključni faktor u ovom trenutku — psihologija.
„Ovde postoji problem poverenja putujuće javnosti u nešto što vide kao medijski efekat. A medijski efekat je sledeći: isti tip aviona, isti proizvođač, iste okolnosti, šest meseci razlike. Kada se sve to analizira, može se desiti da nije povezano. ’Boing‘ ima reputacionu krizu sa padom akcija, ali bi propast bila još veća da oni zaista znaju da nešto nije u redu, ali da ne rade ništa po tom pitanju. Ja sam gotovo siguran da ne postoji nešto što znaju, a da, kao, kriju nešto presudno zbog čega avion može da padne“, kaže Vojinović.
„Boing“ je najavio određene izmene u problematičnom softveru na novom avionu, a Vojinović objašnjava u čemu je suština problema.
Prema njegovim rečima, novi tip „737“ je unapređen novim, efikasnijim motorima, zbog kojih su oni pomereni na letelici, tako da je balans pomeren ka repu, zbog čega je nos aviona dobio tendenciju da se propinje.
Zbog tog disbalansa je napravljen sistem koji automatski koriguje blago propinjanje nosa. Posledica te izmene je da taj sistem može da „poremeti“ pilotu upravljanje avionom, koji možda ne zna da je taj sistem uključen.
Problem je što je „Boing“ hteo da ova verzija aviona ne dobije potpuno novu obuku pilota, koja poskupljuje uvođenje novog proizvoda u upotrebu. Njihov argument je bio da sistem ne kvari bitno pilotiranje, što su nacionalna regulatorna tela prihvatila.
Tu je došlo do sudara proizvođača i nacionalnih regulatornih tela.
„Važno je da su regulatori jači od proizvođača. ’Boing‘ i dalje može da kaže da je softver apdejtovan, ali da piloti nisu bili obučeni. To je kontroverza za koju ja ne znam ko će moći da presudi, jer ne postoji apsolutno bezbedan avion i ne postoji apsolutno bezbedan nacionalni sistem, jer ne može regulatorno telo da prizemlji avion, a da nema dokaze“, smatra Vojinović.
Šta na sve to kažu piloti?
Rori Kej, predstavnik jednog od najvećih sindikata pilota u SAD, kaže da je mnogo razloga za brigu zbog novih aviona.
„Brine nas kada se dva nova-novcijata aviona zakucaju u zemlju“, ističe on za „Njujork tajms“.
A da li bi Vojinović, koji je takođe pilot, seo u kokpit tog aviona bez razmišljanja?
„Ja uopšte nisam pilot te vrste avijacije, pa ne mogu da dam odgovor na to pitanje, ali izjava tog pilota pokazuje da je ovde u pitanju psihologija. Kada grudva krene da se kotrlja, ona pravi lavinu. A to da li ste nevini kao proizvođač, ili ste preterali kao regulator na kraju nije ni bitno“, kaže Vojinović.
Putnici sledećeg leta za Dubai iz Beograda naći će se u novoj dilemi: da li vratiti kartu i potražiti drugi let, ili verovati „Boingu“?
Petar Vojinović nema dilemu.
„Da imam kartu do Dubaija, leteo bih tim avionom potpuno relaksirano!“