„Ulažemo sve napore da objektivno prikažemo sporne regione, a tamo gde imamo lokalne verzije ’Gugl mapa‘, kao u Rusiji, pratimo lokalno zakonodavstvo kada prikazujemo imena i granice“, rekao je portparol „Gugla“ za Sputnjik.
Predsednik Odbora Državne dume Rusije za bezbednost Vasilij Piskarev je u februaru izjavio da ga je predstavnica „Gugla“ Marina Žunić na sastanku uverila da je ta kompanija Krim na kartama označila kao ukrajinski iz tehničkih razloga i da tu nema političke konotacije.
Državna duma dala je „Guglu“ mesec dana za ispravljanje greške. U protivnom poslanici su obećali da će se žaliti tužilaštvu i Saveznoj službi za veze, informacione tehnologije i medije (Roskomnadzor) radi primene sankcija u zakonskim okvirima.
Servis „Gugl mape“ je Krimski most na karti potpisao na ruskom i ukrajinskom jeziku.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. godine na referendumu održanom posle državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja.
Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom. Ruske vlasti su u više navrata izjavljivale da su stanovnici Krima na demokratski način, u potpunom skladu sa međunarodnim pravom i Poveljom Ujedinjenih nacija, glasali za ponovno ujedinjenje sa Rusijom. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.