Prema rečima Viljatorea, na početku bitke za osvajanje glavnog grada Trećeg rajha na strani Firera je bilo oko 800 hiljada vojnika. On je naveo da su većinu vojske činila siromašna deca, koju su namamili u „hitlerjugend“ pomoću lažnih obećanja slave i imperijalne budućnosti Nemačke.
„Ti mali vojnici marširali su zajedno sa hiljadama staraca, koje je obučila vojska preživelih jedinica“, piše Viljatoro.
On takođe kritikuje sovjetsku taktiku ratovanja.
„Poznata naredba № 227 ili ’Ni korak natrag!‘ dokazuje da je Staljin zbog svojih ciljeva bez oklevanja slao u smrt hiljade vojnika“, smatra novinar.
Podsetimo, sredinom februara je u istom listu objavljen članak o „herojskoj“ borbi Plave divizije, koja je ratovala protiv SSSR-a u sastavu Vermahta i koja je učestvovala u opsadi Lenjingrada.
Tada je autor članka vojnike jedinice nazvao „neustrašivim i hrabrim borcima, koji su prkosili smrti i hrabro podnosili oskudicu, dostojno se borili protiv Crvene armije u najtežim uslovima“. List navodi da se španska divizija posebno istakla 1943. godine tokom borbi kod Volhova, kada su njene jedinice učestvovale u „opsadi Lenjingrada“.
Opsada Lenjingrada počela je 8. septembra 1941. i trajala je skoro 900 dana. „Putem života“, koji je vodio preko zaleđenog jezera Ladoga, dostavljana je hrana. Tokom godina opsade, prema različitim izvorima, umrlo je između 400.000 i 1.500.000 ljudi.