U prolazu, Haradinaj je, kako je prenela prištinska „Gazeta ekspres“ samo kratko rekao: „Želim vam dobrodošlicu sutra“.
Sastanak je završen nekoliko minuta nakon izlaska Haradinaja, a „Ekspres“ saznaje da Haradinaj nije pristao na ukidanje nametnutih taksi.
Inače, predsednik parlamenta Kadri Veselji nije prisustvovao sastanku, napominje „Ekspres“.
Do sastanka sa delegacijom američkog Nacionalnog saveta za bezbednost, koju predvodi šef za evropska pitanja Džim Erat, došlo je nakon niza pritisaka SAD na Prištinu da ukine sto odsto uvećane takse na robu iz Srbije i BiH.
Tači i Haradinaj o tom pitanju imaju različite stavove. Dok Tači smatra da tu meru treba suspendovati, jer to od Prištine traže SAD da bi se otvorila mogućnost za nastavak dijaloga Beograda i Prištine, Haradinaj je stava da tako uvećane takse treba da ostanu na snazi sve dok Beograd ne prizna jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost.
„Ekspres“ piše da su Tači i Haradinaj jedini politički i institucionalni lideri Prištine koji su se sastali sa administracijom SAD povodom taksi.
Pozivajući se na svoje izvore, portal navodi da nema nijednog ubedljivog razloga koji bi mogao da opravda činjenicu da Veselji ne prisustvuje ovom sastanku. Navodno, dnevni plan rada Veseljija nije predvideo taj susret.
Inače, delegacija SAD je u Prištinu doputovala iz Beograda nakon dvodnevne posete tokom koje su se sastali sa prvim potpredsednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, preneo je Tanjug. Oni su u Beogradu potvrdili da SAD insistiraju na nastavku dijaloga, postizanju sporazuma i suspenziji nametnutih taksi.
Haradinaj se oglasio na Fejsbuku posle sastanka sa Amerikancima
Iako izjava nakon sastanka nije bilo, kosovski premijer je objavio na Fejsbuku informacije o održanom sastanku. Međutim, iz objave nije jasno o čemu se sve razgovaralo, već su istaknuti različiti stavovi kosovskog premijera koje je on iznosio javno u proteklim nedeljama, javlja „Kossev“.
„Kosovo je spremno za pravno obavezujući sporazum koji će rezultirati međusobnim priznanjem u postojećim granicama Kosova od 17. februara 2008. Spremni smo i da preuzmemo prava i obaveze članstva u NATO-u i UN, EU i drugim međunarodnim organizacijama i gajimo dobrosusedske odnose“, napisao je Haradinaj.
Dodao je i da se Kosovo zalaže za slobodnu trgovinu i naveo da će „pravno obavezujući sporazum biti sveobuhvatan“ i da će „jedno od poglavlja uključiti i slobodnu trgovinu između Kosova i Srbije“.
Za kraj, Haradinaj je naveo da je Kosovo verno prijateljstvu sa SAD, kao i usklađivanju politika sa SAD.