Zarif je jedna od najuticajnijih političkih figura u istoriji iranske diplomatije, čovek koji je uspeo da se dogovori sa šest država međunarodnih posrednika i potpiše nuklearni sporazum.
Na pitanje šta je moglo podstaći Zarifa da podnese ostavku, za Sputnjik govore iranski stručnjaci i objašnjavaju koliko su na ovakav korak političara mogli da utiču spoljni i(li) unutrašnji politički faktori.
Doktor Nabiula Rašno (Nabiullah Rashno), politički ekspert i član Asocijacije za geopolitičke studije Irana (Iranian Association of Geopolitics), smatra da čitav niz razloga stoji iza Zarifove odluke.
„Brojni su mogući razlozi. Mnogi spekulišu da bi to mogao biti i iznenadni dolazak Asada u Iran ili pristupanje Irana konvenciji za borbu protiv pranja novca (FATF). Međutim, činjenica je da njegova odluka najverovatnije proizilazi iz čitavog niza problema koji stoje pred iranskom diplomatijom. Ako država želi da ima dostojno mesto na međunarodnoj areni i na najbolji način obezbeđuje nacionalne interese na različitim nivoima, onda i ministar diplomatije mora da upravlja svojim resorom vrlo odgovorno, tako što će imati neophodnu podršku“, konstatuje Rašna.
Odgovarajući na pitanje šta se može desiti ako ostavka Zarifa bude prihvaćena, iranski ekspert odgovara:
„Očigledno je da u narednom periodu pred Iranom stoji niz reformi koje bi trebalo da dovedu do napretka države i širenja mogućnosti i konkurentnosti u različitim nacionalnim i međunarodnim sferama. Iran putem svojih struktura trenutno radi na realizaciji kompleksa mera sa ciljem progresa u pravnoj, političkoj, ekonomskoj i kulturnoj sferi, kao i u oblasti bezbednosti“, ističe naš sagovornik.
Osnivač Centra strateških studija i bivši zamenik ministra odbrane Irana Ali Reza Akbari (Ali Reza Akbari) za Sputnjik kaže da vreme Zarifa u diplomatiji još nije gotovo:
„Ostavka doktora Zarifa je neprijatna i tužna vest, jer on je čovek koji je izgradio diplomatski trend spoljne politike Irana i njegovih nacionalnih interesa na svetskoj sceni. Ovaj diplomatski kurs mora biti nastavljen. Zarif vrlo dobro zna gde, sa kim i u kom maniru treba da vodi konkretne međunarodne pregovore, uvek štiteći pozicije spoljne politike Irana“, objašnjava Akbari.
Naš sagovornik smatra da je osim spoljnopolitičkog faktora bitnu ulogu mogao da odigra i sticaj okolnosti na unutrašnjem planu. Iran se u mnogo čemu oslanjao na podršku Evropljana, posebno nakon što su Amerikanci napustili sporazum koji prethodno nije lako bilo postići. Međutim, jak unutrašnji pritisak na spoljnopolitički resor Irana, jer pregovori nisu urodili plodom, odigrao je značajnu ulogu na odluku Zarifa.
„Ostavka Zarifa ne bi bila gubitak samo za Iran, već i za međunarodnu diplomatiju. Trenutno prolazimo kroz specifičan period tranzicije. Iran pokušava da se prilagodi novonastalim okolnostima i da postigne stabilnost u uslovima političkog haosa koji je nastao zahvaljujući SAD. Iran, Evropa, Rusija, Kina i države bliskoistočnog regiona postali su žrtve ove američke igre. Doktor Zarif je mogao odigrati jednu od važnijih uloga tokom podrivanja ove nepoštene američke igre. Ne znam da li u Iranu postoji takav majstor diplomatije kao što je Zarif. Teško da će se naći osoba koja bi u ovim haotičnim uslovima mogla bolje da odigra svoju ulogu tokom prelaznog perioda“, zaključuje Akbari.