„Materijal koji su novinari objavili potpada pod Član 112. Krivičnog zakona, a to je veleizdaja“, izjavila je Timošenkova tokom govora u Radi.
Ustav dozvoljava da se pokrene opoziv ako se predsednik tereti za veleizdaju ili neko drugo krivično delo. Da bi se pokrenula procedura opoziva, Parlament je dužan da oformi privremenu istražnu komisiju, koja će prikupiti sve činjenice. Nakon toga, Vrhovna rada treba sa 226 glasova da donese rešenje o podnošenju tužbe protiv predsednika, a zatim da sa 300 glasova pokrene postupak opoziva.
Ustavni sud mora pre toga da donese zaključak o zakonitosti postupka, a Vrhovni sud treba da potvrdi da je predsednik države zaista počinio krivično delo.
Grupa ukrajinskih nezavisnih istraživačkih novinara Bihus.info nedavno je objavila materijal u kojem je razotkrivena šema velikih krađa u ukrajinskom sistemu odbrane. Autori izveštaja tvrde da su u pronevere bili uključeni zvaničnici bliski Porošenku.
U tekstu se navodi da su Igor Gladkovski, sin prvog zamenika sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Olega Gladkovskog, i njegov drug i poslovni partner Vitalij Žukov, kao i Andrej Rogoza, od 2016. godine ukrajinskim odbrambenim preduzećima prodavali rezervne delove za vojnu opremu sa maržom od 300 odsto.
Oni su navodno krijumčarili robu sa teritorije Rusije ili su je kupovali u vojnim skladištima u Ukrajini. Novinari tvrde da su na taj način prestupnici od „Ukrooboronproma“ dobili više od devet miliona dolara.