Prihvaćena je kompromisna varijanta o kojoj su se tokom februara dogovorili predstavnici Evropskog parlamenta i Saveta Evrope, uz učešće predstavnika Evropske komisije.
„Savet predstavnika zemalja EU je upravo odobrio sporazum rumunskog predsedništva u Savetu Evrope i Evropskog parlamenta o Gasnoj direktivi“, navedeno je u saopštenju.
Dokument treba da odobre i Savet Evrope na nivou ministara i nadležni komitet, a sporazum bi trebalo da bude potvrđen i na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta. Izmene će, ukoliko budu stupile na snagu, obuhvatiti i rad „Severnog toka“, kao i gasovoda „Severni tok 2“, koji je u fazi izgradnje.
Izvor u Savetu Evrope je ranije rekao da bi Komitet Evropskog parlamenta za industriju, istraživanja i energetiku u martu mogao da glasa za izmene Gasne direktive bez prethodnog razmatranja. Glasanje u okviru plenarne sesije Evropskog parlamenta moglo bi da bude održano u aprilu, rekao je šef Direktorata Evropske komisije za energetiku Dominik Ristori.
Evropska komisija je u novembru 2017. godine predložila da se u Gasnu direktivu EU uvedu izmene kojima bi se pravila gasnog zakonodavstva EU proširila na morske deonice gasovoda koje u EU vode iz zemalja koje nisu članice saveza.
Predstavnici Saveta Evrope, Evropskog parlamenta i Evropske komisije su u februaru glasali za kompromisnu varijantu izmena direktive, delimično izmenivši prvobitne predlog Evropske komisije.
Prema kompromisnoj varijanti, novi i već postojeći gasovodi koji idu iz zemalja koje nisu članice EU kroz teritorijalna mora zemalja tog saveza treba da budu usklađeno s pravilima koja važe za kopnene cevovode.
Među njima su pravila o razdvajanju delatnosti vezane za eksploataciju i transport gasa, prema kojima kompanija ne može da proizvodi gas i da istovremeno bude vlasnik cevovoda kojim se on isporučuje u EU.
Predloženo je i nekoliko varijanti za izuzimanje iz novih pravila direktive, koja treba da imaju ograničeni rok važenja. Ta pravila se razlikuju u zavisnosti od toga da li je gasovod novi ili već postoji.