Srpski as je pobedio u konkurenciji fudbalera Kilijana Mbapea i Luke Modrića, košarkaša Lebrona Džejmsa, vozača Formule 1 Luisa Hamiltona i atletičara Eliuda Kipčogea.
Novak se izjednačio sa Juseinom Boltom, a nagradu mu je uručila bivša zemljakinja Monika Seleš, kojoj se posebno zahvalio i priznao da je bila njegova inspiracija.
„’Laureus‘ nagradu svaki sportista želi da osvoji i samim tim, za mene to priznanje predstavlja veliku čast. Činjenica da sam večeras među velikim brojem sportskih velikana i što sam u prilici da slušam o izuzetnim stvarima koje ’Laureus‘ čini širom sveta, daje ovoj nagradi posebno značenje“, rekao je Đoković.
On je zaslužio priznanje najviše zbog činjenice da je uspeo u velikom stilu da se vrati na teren nakon operacije lakta i osvoji dve grend slem titule.
„Prošla sezona je bila neverovatna za mene, u kojoj sam se oporavio od povrede i sa uspehom odigrao Vimbldon i US open i to je nešto čega ću se uvek sećati. Oduševljen sam i želeo bih još jednom da se zahvalim akademiji ’Laureus‘ na velikoj podršci.“
Svetsku sportsku akademiju „Laureus“ čini 68 sportskih legendi, koje glasaju za pobednike u svakoj od kategorija za rezultate i dostignuća u prethodnoj kalendarskoj godini.
Za najuspešniju sportistkinju planete proglašena je gimnastičarka Simon Bils, koja je u 2018. postala prva žena sa osvojena sva četiri svetska šampionata. Tek joj je 21 godina, a uzela je 14 titula sa šampionata sveta.
U timskoj konkurenciji reprezentacija Francuske u fudbalu je dobila prestižno priznanje, našavši se ispred tima Formule 1 Mercedes AMG Petronas, NBA kluba Golden stejt voriorsa i fudbalskog kluba Real Madrid. Nagradu je primio selektor Francuske Didije Dešam.
Japanska teniserka Naomi Osaka dobila je nagradu za „proboj godine“, golfer Tajger Vuds je proglašen za „povratnika godine“, a među laureatima „Laureusa“ još su se našli snouborderka Kloe Kim, skijašica Lindzi Von, penjač iz Kine Sija Boju, skijašica Henrijeta Farkašova, sa članom njenog tima Natalijom Subrtovom, dok je Juva izabrana za organizaciju koja je činila velike stvari na planu društvene odgovornosti u sportu.
Upravo je odnos prema društvu bio važan segment „Laureusa“ u protekloj godini, jer je skoro 300.000 mladih ljudi iz 40 zemalja širom sveta učestvovalo u preko 160 sportskih programa ove organizacije, sa ciljem da se smanje nasilje i diskriminacija, preneo je Tanjug.
Za izuzetan doprinos nagradu je dobio Eliud Kipčoge, kenijski maratonac i svetski rekorder, a za životno dostignuće pehar je stigao u ruke fudbalskog trenera Arsena Vengera.