„Nemoguće je ne zaključiti da iza odluke SAD da se povuče iz Sporazuma ne stoje razlozi koje navode američki lideri, već sasvim drugo: težnja Sjedinjenih Američkih Država da se oslobode svih ograničenja u oblasti naoružanja, da dobiju apsolutnu vojnu nadmoć… Verovatno kako bi svetu diktirali svoju volju — za šta drugo?“, napisao je Gorbačov u svojoj kolumni za list „Vedomosti“.
Gorbačov je apelovao na Amerikance i članove Kongresa i savetovao da uspostave dijalog sa Moskvom, na šta će Rusija, on je uveren, biti spremna, inače će rezultat „sadašnjeg destruktivnog zaokreta biti nova trka u naoružanju i sve haotičnija i nepredvidivija svetska politika“.
Bilateralni Sporazum o raketama srednjeg i kratkog dometa potpisan je 8. decembra 1987. godine tokom posete sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova Vašingtonu. Dokument ima neograničeni rok. Svaka od strana ima pravo da ga raskine ukoliko predstavi ubedljive dokaze o neophodnosti da istupi iz njega.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da Vašington 2. februara započinje proceduru povlačenja iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da će sporazum biti raskinut u roku od šest meseci ako se Rusija ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma i ne uništi sve svoje rakete, sisteme i povezanu opremu koji narušavaju Sporazum. Radi se o ruskoj raketi 9M729 čiji domet, kako tvrdi Vašington, krši uslove Sporazuma.
Moskva je više puta te optužbe nazvala neosnovanim i izjavljivala da se strogo pridržava svih uslova Sporazuma o likvidaciji raketa. Ministarstvo odbrane Rusije održalo je brifing na kome je još jednom predstavilo sve podatke o ovoj raketi, ali su Sjedinjene Američke Države odbile da na njemu učestvuju i nastavile da zahtevaju uništenje 9M729.