„Očekujem da će se Amerikanci i Rusi na kraju dogovoriti. Ali mislim da je pogrešno što neki isključuju ideju o ponovnom naoružavanju od samog početka. To bi oslabilo našu poziciju na pregovorima“, rekao je Altmajer za „Velt am zontag“.
Altmajer je naveo da će samo u slučaju da Evropljani i Amerikanci pokažu svoju odlučnost i sposobnost da deluju u principu, Moskva biti spremna da uzme u obzir zabrinutost Zapada.
„Konkretno, ako na kraju želimo stvarno razoružanje, ne bi trebalo da unapred kategorički odbacujemo neku opciju“, smatra on.
Ranije se nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas više puta zalagao protiv raspoređivanja novih raketa srednjeg dometa u Evropi.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je u petak da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da će, „ako se Rusija ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma u roku od šest meseci“, sporazum biti raskinut. Saveznici u NATO-u podržali su odluku SAD, smatrajući da se Vašington odlučio na to kao odgovor na navodne „značajne rizike za evroatlantsku bezbednost“ od ruskih krstarećih raketa.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je 2. februara da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. Šef države istakao je da Rusija nije dužna i neće se uvlačiti u skupu trku u naoružanju i dodao da svi predlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata otvorena“, ali da se nikakvi pregovori o ovom pitanju unapred ne iniciraju.
O gasovodu „Severni tok 2“
Komentarišući gasovod „Severni tok 2“, nemački ministar je rekao da je on važan za energetsku bezbednost Nemačke.
„U poslednje vreme bilo je mnogo ideološki motivisanih kritika na račun ovog projekta, koji je veoma važan za našu energetsku bezbednost“, rekao je Altmajer.
„Svaka zemlja može slobodno da održava ekonomske i trgovinske odnose onako kako smatra za potrebno. ’Severni tok 2‘ je privatni projekat za čiju su realizaciju mnoge zemlje već izdale saglasnost“, rekao je Altmajer. Istovremeno, ministar je podsetio da tranzit gasa kroz Ukrajinu treba da se održi i ubuduće.
„Nikada nismo dozvoljavali da nas ucenjuju, i to se neće promeniti ni u budućnosti. Podsetio sam u Vašingtonu da je Nemačka za 40 godina tokom kojih kupuje gas iz Rusije imala izuzetno pozitivno iskustvo. Čak i kada se raspadao Sovjetski Savez, zemlja se pridržavala svojih obaveza“.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog toka“. On će proći kroz teritorijalne ili isključivo ekonomske zone država duž obale Baltičkog mora: Rusije, Finske, Švedske, Danske i Nemačke.