„Uz pomoć Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a obučava se vojska kosovskih Albanaca i povećava njihovo snabdevanje oružjem i tehnikom. Ne postoje garancije da se takozvana vojska Kosova, koja se uglavnom sastoji od terorista Oslobodilačke vojske Kosova, neće koristiti protiv srpskog stanovništva“, istakao je Nebenzja govoreći na sastanku Saveta bezbednosti UN posvećenog situaciji na Kosovu.
On je takođe napomenuo da „pokrajina ostaje zona komfora za regrutovanje ekstremista“ i da tamo idu teroristi-povratnici iz Sirije i Iraka.
„Svakodnevna pojava na Kosovu su zločini protiv Srba i njihove imovine, a počinioci često izbegavaju kažnjavanje“, zaključio je stalni predstavnik Rusije.
On je dodao da se Rusija protivi pokušajima zapadnih zemalja da se diskusija u Savetu bezbednosti UN o situaciji na Kosovu svede na minimum.
„Ne prihvatamo politiku zapadnih sponzora Prištine da isključe kosovsku temu iz zasedanja Saveta bezbednosti UN“, naglasio je on. „Iza reči ’nedavno smo raspravljali‘, ’nema o čemu da se raspravlja‘, ’situacija je mirna‘, vidi se želja da se od međunarodne zajednice sakrije istina o stvarnoj situaciji u pokrajini i o zakulisnim igrama oko Kosova“.
Ruski diplomata je podsetio da je u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN „glavna platforma za dijalog UN o Kosovu bila i ostala Savet bezbednosti UN. „Ovaj problem bi trebalo da bude pod strogom kontrolom Saveta bezbednosti i da se daje na razmatranje“, ocenio je Nebenzja.
„Situacija u pokrajini je izuzetno nestabilna i u svakom trenutku može da izmakne kontroli“, naglasio je ruski diplomata.
„Kosovo ostaje glavni izvor nestabilnosti i potencijalnih sukoba u regionu Balkana“, rekao je on. „Prištinske vlasti su se usredsredile na pogoršanje krize koja preti nastavkom nasilja u regionu. Primećujemo sve više znakova da se na Kosovu albansko rukovodstvo, 20 godina nakon varvarskog NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije i 10 godina nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti, izmiče kontroli onih zapadnih zemalja koje su projektovale ovu nezavisnost“.
Strukture kosovskih Albanaca u Prištini jednostrano su proglasile 17. februara 2008. godine nezavisnost od Srbije. Samoproglašenu državu ne priznaju Srbija, Rusija, Kina, Izrael, Iran, Španija, Grčka i niz drugih zemalja.
Parlament samoproglašene republike Kosovo odobrio je 14. decembra formiranje punopravne vojske zasnovane na snagama bezbednosti. Očekuje se da će se vojska sastojati od pet hiljada vojnika, a više od tri hiljade će biti u rezervi. Pretpostavlja se da će struktura oružanih snaga uključivati artiljeriju, trupe protivvazdušne odbrane, kao i biološku i hemijsku zaštitu.