Abrams je rekao da bi, umesto da se razgovara sa Madurom, sve zemlje trebalo da priznaju Huana Gvaida, kog Sjedinjene Američke Države smatraju privremenim predsednikom zemlje.
„Nemojte da upadate u zamku koju je Maduro ranije postavljao mnogo puta kada je u pitanju lažni dijalog. Maduru treba da se pošalje jasan signal da treba da ode“, naglasio je on.
Američki predstavnik za Venecuelu je dodao da će Sjedinjene Američke Države nastaviti da isporučuju pomoć na granicu Venecuele, iako je vlasti ne prihvataju.
„Međutim, ne mislim ni da mi, ni da Kolumbija, ni da bilo ko drugi namerava da dostavlja pomoć u zemlju nasilno“, dodao je Abrams.
Prema njegovim rečima, u ovoj fazi SAD zahtevaju da vlasti puste pomoć u zemlju.
Ranije su Sjedinjene Američke Države saopštile da venecuelanske vlasti blokiraju puteve kako ne bi dozvolile isporuku humanitarne pomoći.
Humanitarna pomoć za stanovnike Venecuele akumulira se u Kolumbiji i ona će biti isporučena kada to bude moguće, rekao je Abrams.
„Američke vlasti komuniciraju sa Huanom Gvaidom i njegovim timom stručnjaka, drugim vladama u regionu i stručnjacima za humanitarnu pomoć u vezi sa logistikom za pružanje pomoći… Mi dostavljamo pomoć — hranu i lekove — u Kolumbiju, kako bi bila isporučena u Venecuelu čim to bude bezbedno i moguće“, istakao je Abrams na brifingu.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“. Rusija, Kina i niz drugih zemalja podržale su Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika Venecuele.