Raketu je lansirala Komanda za globalni napad Američkog ratnog vazduhoplovstva sa vazdušne baze Vandenberg u Kaliforniji. Nenaoružana glava rakete, koja je preletela 6,7 hiljada kilometara, trebalo je da pogodi zadanu metu na američkom poligonu u regionu atola Kvadžalejn u centralnom delu Tihog okeana, alo nije stigla zvanična potvrda da li je testiranje prošlo uspešno.
Prema dostupnim podacima, naredba za lansiranje interkontinentalne balističke rakete usledila je sa aviona „E-6B merkjuri“ američkog ratnog vazduhoplovstva, koji je predviđen da obezbedi rezervni komunikacioni sistem sa lanserima balističke rakete. Avion je poleteo iz Vandenberga i izvršio let zapadno od Los Anđelesa iznad Tihog okeana.
Komanda američkog Ratnog vazduhoplovstva saopštila je da je cilj ispitivanja rakete potvrda i provera efikasnosti, spremnosti i tačnosti sistema naoružanja.
Ovo je prvo ispitivanje rakete „Minitmen 3“ ove godine. Godišnje se u proseku izvode četiri takva lansiranja, a prošle godine su izvedena tri uspešna probna lansiranja i to u aprilu, maju i novembru. U julu prošle godine testiranje nije bilo uspešno. Za vreme leta rakete došlo je do tehničkih problema, i zbog toga joj je poslat signal za samouništavanje.
Raketa „Minitmen 3“ u službi je Američkog ratnog vazduhoplovstva od 1970. godine i jedina je interkontinentalna balistička raketa kopnenog baziranja koja je u službi Američkog ratnog vazduhoplovstva. SAD ukupno raspolaže sa 400 takvih raketa, a svaka od njih je sposobna da nosi tri nuklearne bojeve glave. Ove rakete su u pripravnosti u avio —bazama u Montani, Vajomingu, Severnoj Dakoti. Rakete se redovno modernizuju. Pretpostavlja se da će „Minitmen 3“ ostati u sastavu američkog naoružanja do 2020. godine.