„Visokoj vojnoj komandi Venecuele: Došlo je vreme da se stane na stranu venecuelanskog naroda. Vaši su pravo i obaveza da štitite ustav i demokratiju u Venecueli!“, napisao je Bolton na Tviteru.
To the Venezuelan military high command, now is the time to stand on the side of the Venezuelan people. It is your right and responsibility to defend the constitution and democracy for Venezuela! https://t.co/SWpQ8lwHAe
— John Bolton (@AmbJohnBolton) February 2, 2019
Uz tvit je dodao link ka video-snimku na kojem policajci, kako se tvrdi, napuštaju mesto održavanja mitinga opozicije u gradu Barkisimeto.
U narednom snimku Bolton je pozvao vojsku Venecuele da prate primer generala Oružanih snaga Venecuele Fransiska Janesa koji je prešao na stranu opozicije.
„Saradnici Centralne banke Venecuele i drugi bankari treba da prihvate amnestiju predsednika Gvaida sada, a ne da budu odgovorni za pljačkanje bogatstava zemlje“, napisao je Bolton u drugom tvitu, u kojem je postavio i link na vest agencije Blumberg da je deo Centralne banke na strani opozicije.
Venezuelan Central Bank employees and other bankers should accept President Guaido’s amnesty now rather than be held accountable for plundering the country’s wealth. https://t.co/rDzSTNn8fr
— John Bolton (@AmbJohnBolton) February 2, 2019
Ranije u subotu na društvenim mrežama je objavljen video-snimak na kojem vojnik koji se predstavio kao general Oružanih snaga Venecuele Fransisko Janes priznaje lidera opozicije Huana Gvaida za vršioca dužnosti predsednika države.
Oružane snage Venecuele su Janesov čin okarakterisale kao izdaju.
Indigno el hombre de armas que traiciona el juramento de fidelidad y lealtad a la Patria de Bolívar y al legado del Cmdte. Hugo Chávez, y se arrodilla ante pretensiones imperialistas, GD. Francisco Yánez TRAIDOR pic.twitter.com/1a9rLrdGUs
— AVIACIÓN MILITAR (@AviacionFANB) February 2, 2019
Huan Gvaido, predsednik Nacionalne skupštine Venecuele, proglasio je sebe 23. januara za privremenog šefa države. Aktuelni lider Venecuele Nikolas Maduro je saopštio da je on ustavni predsednik države, a Gvaida je nazvao „američkom marionetom“.
Za lidera Venecuele Gvaida su istog dana priznale SAD, kao i druge države. Vašington je 28. januara uveo sankcije venecuelanskoj naftnoj kompaniji PDVSA, a kasnije je predao Gvaidu kontrolu nad delom aktiva Venecuele u američkim bankama. Gvaidovo samoproglašenje za predsednika priznale su i evropske zemlje, među kojima su Velika Britanija, Nemačka, Španija, Holandija i Francuska. One su 26. januara Nikolasu Maduru postavile ultimatum da u roku od osam dana raspiše vanredne izbore.
Madura su podržale Rusija, Belorusija, Bolivija, Iran, Kina, Kuba, Nikaragva, Salvador i Turska. Generalni sekretar Ujedinjenih nacija apeluje da se uspostavi dijalog o rešavanju krize u Venecueli.