„Iskreno želimo da stvorimo uslove za uspostavljanje dijaloga između vlasti i opozicije i o tome razgovaramo sa našim venecuelanskim partnerima, Kinom, zemljama Latinske Amerike i Evropljanima“, rekao je Lavrov nakon razgovora sa iračkim ministrom spoljnih poslova Muhamedom Alijem el Hakimom.
„Spremni smo da učestvujemo u međunarodnim naporima u onim formatima koji budu prihvatljivi za Venecuelu. Naravno, bilo kakve posredničke inicijative moraju da budu nepristrasne. Format koji bi te inicijative mogle da imaju ne bi trebalo da bude neuravnotežen, naprotiv, treba da predstavlja širok spektar međunarodnih aktera koji imaju uticaj i na vlasti i na opoziciju“, naglasio je ministar.
Lavrov je dodao da Rusija poziva venecuelansku opoziciju da pokaže konstruktivan odnos prema dijalogu i odustane od ultimatuma predsedniku Maduru, kao i da deluje samostalno oslanjajući se pre svega na interese naroda Venecuele.
On smatra da zapadni sponzori podstiču opoziciju da odbije dijalog sa venecuelanskim vlastima.
„Za sada sve inicijative o posredovanju nailaze na kategoričnu odbojnost i odbijanje opozicionih lidera na bilo kakav dijalog. Vidimo da ih na takav destruktivan stav javno podstiču zapadni sponzori“, rekao je ministar.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja su priznale Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“.