Američka južna komanda osnovana je za izvođenje operacija u Srednjoj i Južnoj Americi. Pod njegovom zonom odgovornosti je 31 država i 15 teritorija u Srednje i Južne Amerike i Karipski basen od Gvatemale na severu do Argentine i Čilea na jugu.
Radio navodi da je svrha posete jačanje prijateljskih odnosa s Kolumbijom. General će se sastati sa predstavnicima komande kolumbijske vojske i policije i razgovarati s njima o pitanju granične bezbednosti.
O Stamerovoj poseti je objavljeno u kontekstu skandala sa pomoćnikom predsednika SAD za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom, koji je u ponedeljak održao konferenciju za štampu o sankcijama protiv Venecuele.
U njegovoj beležnici novinari koji su gledali fotografije novinskih agencija sa događaja videli su belešku „5.000 vojnika u Kolumbiju“. Američki predsednik Donald Tramp je 2017. godine nagoveštavao o mogućnosti američke vojne intervencije u Venecueli. Predstavnici američke administracije u poslednje vreme govore da se za Venecuelu „razmatraju sve varijante dejstava“.
Međutim, pres-služba Ministarstva odbrane Kolumbije saopštila je za Sputnjik da kolumbijska vlada ne planira da obezbedi Sjedinjenim Američkim Državama vojne baze za invaziju na Venecuelu.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države tokom trajanja mandata privremene vlade u zemlji. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevale od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kojeg ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“.