„Ne planiramo da zatvaramo Ambasadu. Naši prioriteti ostaju isti — bezbednost i zaštita naših zaposlenih i američkih državljana u inostranstvu. Privremeni predsednik Huan Gvaido predložio je da misija SAD ostane u Venecueli“, rekao je američki diplomata.
Portparol Stejt departmenta dodao je da će Sjedinjene Američke Države „nastaviti da procenjuju situaciju na terenu i da određuju neophodne korake“.
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro izjavio je da je poslednja grupa američkih diplomata u subotu napustila Karakas. On je takođe rekao da je naložio Ministarstvu spoljnih poslova Venecuele da u roku od 30 dana počne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se u obe države otvorile kancelarije koje predstavljaju njihove interese.
U sredu, 23. januara, u Karakasu su počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik parlamenta te zemlje Huan Gvaido istog dana se proglasio za privremenog šefa države tokom trajanja mandata privremene vlade. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevale da predsednik Venecuele Maduro ne dozvoli nasilje protiv opozicije. Maduro se proglasio ustavnim predsednikom, a lidera opozicionog parlamenta nazvao je „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“.
Osim toga, on je prekinuo diplomatske odnose sa Vašingtonom i zatražio da američke diplomate napuste zemlju u roku od 72 sata. Međutim, američki državni sekretar Majk Pompeo odbio je da prizna ovaj zahtev, izjavivši da Maduro nema ovlašćenja za donošenje takve odluke.
Dosad su, osim Sjedinjenih Američkih Država, status Gvaida kao v. d. šefa države priznale Kanada, Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija, Kostarika, Gvatemala, Honduras, Panama, Paragvaj, Peru, Gruzija, Albanija i brojne druge zemlje.
Takođe, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Španija objavile su da nameravaju da priznaju Gvaida kao privremenog predsednika zemlje ukoliko u Venecueli u roku od osam dana ne budu raspisani novi izbori. Rusija je podržala Madura kao legitimnog predsednika Venecuele.