Posetioci su, uz učešće mariborskih horova, mogli da vide i predstavu o razvoju SPC u Sloveniji i odnosu između srpskog i slovenačkog naroda, prenosi RTS.
U predstavi je prikazan i lik Katarine Kantakuzine Branković, ćerke Vuka Brankovića, koja je udajom za celjskog grofa Urliha Drugog pokrenula dolazak pravoslavaca na prostore današnje Slovenije.
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije je za RTS govorio o najtežim i najlepšim trenucima za Srbe u Sloveniji.
„Najteži period je vreme Drugog svetskog rata, kada su pored stradanja sveštenika porušena i dva hrama u Mariboru i Celju, ali i period raspada SFRJ. Crkveni život je sada u razvoju i naš narod se upravo okuplja oko crkve i ono što raduje jeste da je sve više mladih“, rekao je mitropolit Porfirije.
Uz svečanu Akademiju u Mariboru, prema rečima mitropolita zagrebačko-ljubljanskog, i sve druge eparhije obeležavaju jubilej — 800 godina samostalnosti SPC.
„Mi smo večeras spojili tri jubileja: 800 godina autokefalnosti SPC, Svetog Savu, a obeležavamo i 600 godina od rođenja Katarine Kantakuzine, za čiji dolazak u Sloveniju vezujemo i dolazak Srba na ovaj prostor“, zaključio je mitropolit Porfirije.
Akademiju organizuje Mitropolija zagrebačko-ljubljanska, odnosno Crkvena opština u Mariboru u saradnji sa Rosa produkcijom iz Maribora i uz podršku Ministarstva kulture Srbije, a održava se u Slovenačkom narodnom pozorištu u Mariboru.
Akademija je zasnovana na istorijskim činjenicama o Srpskoj pravoslavnoj crkvi, sa posebnim osvrtom na zajedničku istoriju Srba i Slovenaca.
U tom smislu je i istaknut značaj srpske princeze Katarine Kantakuzine Branković, koja je udajom za Urliha Drugog postala celjska grofica i koja je tada sa sobom dovela 200 pravoslavnih porodica i sveštenike.
Značajni momenti su i 500-godišnje postojanje srpske zajednice u Beloj Krajini, kao i rušenje hramova u Mariboru i Celju tokom Drugog svetskog rata, te iseljavanje slovenačkog življa u Srbiju i Bosnu.
Akademija je konceptualno zamišljena kao predstava, u kojoj učestvuju glumci Vojin Ćetkovic, Milada Kalezić i Anastasija Vesna Ilić, operska diva Sabina Cvilak, balet Narodnog pozorista iz Beograda u koreografiji Đorđa Makarevića, Ansambl „Renesans“, Srpski vizantijski hor Mojsije Petrović, hor „Hugo Volf“ i mnogi drugi.
Rediteljka Akademije je Svetlana Dramlić, a scenaristkinja, dobitnica prestižne Ninove nagrade, Ivana Dimić. Takođe su u kreativnom procesu stvaranja akademije u svim segmentima učestvovali profesor Zoran Simjanović i Nenad Ilić.
Zahvaljujući savremenoj vizuelnoj tehnologiji, u kreaciji Gorana Balabana, Mariborčani su u prilici da tok Akademije prate na fasadi mariborskog pozorišta.
U saopštenju Crkvene opštine u Mariboru navodi se da oni veruju da će ovaj projekat dati dodatni podstrek međusobnom zbližavanju dvaju bratskih naroda.