„Smatramo da je neophodno posebno naglasiti da pojavljivanje takvih dokumenata kao što su ’Osvrt na politiku SAD u sferi protivraketne odbrane‘ još jednom pokazuje da je neophodno bez odlaganja obnoviti rusko-američki dijalog o čitavom nizu pitanja koja se tiču kontrole naoružanja i jačanja međunarodne bezbednosti i stabilnosti. Mi smo za takav razgovor spremni. Naši predlozi u vezi s tim su predati SAD još prošlog jula. Na njih i dalje nismo dobili odgovor“, navelo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije.
Ministarstvo je pozvalo američku administraciju da „ispolji političku volju i da se konačno ozbiljno posveti zajedničkom traganju za putevima rešavanja nakupljenih problema u strateškoj sferi dok ne bude kasno“.
Prema oceni Ministarstva, izveštaj o protivraketnoj odbrani koji je predstavio Pentagon praktično otvara put za razmeštanje ofanzivnog protivraketnog oružja u kosmosu.
Pentagon je ranije objavio „Osvrt na politiku nacionalne PRO“, treći takav dokument od 1999. godine. Predstavljajući izveštaj, američki predsednik Donald Tramp je izjavio da počinje novu eru u PRO.
Zamenik ministra odbrane SAD Majkl Grifin saopštio je da će Pentagon preispitati mogućnost razmeštanja sistema za presretanje raketa u kosmosu i da će biti izrađeni sistemi za presretanje međukontinentalnih balističkih raketa na svim deonicama njihove trajektorije.
„Posebnu zabrinutost izazivaju planovi za razvoj kosmičkog segmenta PRO SAD. Uz usavršavanje radara koji se razmeštaju u orbiti, ’Osvrt‘ praktično daje ’zeleno svetlo‘ perspektivi razmeštanja ofanzivnih sredstava PRO u orbiti, koji su namenjeni za obaranje raznih vrsta raketa, pre nego što budu lansirane“, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo je dodalo da „realizacija takvih zamisli neizbežno vodi početku trke u naoružanju u kosmosu, što će imati najnegativnije posledice za međunarodnu bezbednost i stabilnost“.
„Pozivamo američku administraciju da se urazumi i da ipak odustane od tako neodgovornih pokušaja da na novom, višem tehnološkom nivou obnovi ozloglašeni Reganov program ’Zvezdani ratovi‘“, navelo je Ministarstvo.
Ideja Pentagona da se rakete drugih zemalja uništavaju pre lansiranja znači preventivni napad, a takva logika je bila u osnovi trke u naoružanju koja je svet dovodila do ivice katastrofe, naglašeno je u saopštenju.
Prema tekstu dokumenta koji je u četvrtak predstavio američki predsednik Donald Tramp, sistemi PRO SAD bi trebalo da obuhvate i odbrambene i ofanzivne mogućnosti radi uklanjanja pretnji, da imaju aktivnu mogućnost presretanja raketa u svim fazama leta posle lansiranja, kao i pasivnu odbranu za ublažavanje posledica raketnog napada i mogućnost napada tokom konflikta radi neutralizacije raketnih pretnji pre njihovog lansiranja.
„Posebno skrećemo pažnju na to što SAD smatraju da je legitimno, prema njihovom shvatanju, da protivraketna odbrana uništava ’preteće‘ rakete pre njihovog lansiranja. U prevodu na razumljivi jezik, ta zavijena formulacija koju, sudeći po svemu, Vašington želi da ublaži, označava nanošenje preventivnih ’razoružavajućih‘ napada na teritorije zemalja koje SAD smatraju svojim protivnicima“, navedeno je u komentaru Ministarstva.