Tokom današnje posete predsednika Rusije Vladimira Putina Beogradu biće potpisano čak šest sporazuma u oblasti inovacionih tehnologija i digitalizacije, rekla je Brnabićeva na skupu na kojem su se u beogradskom hotelu „Falkenštajner“ okupili predstavnici najznačajnijih IT kompanija iz Rusije i Srbije.
„Srbija četvrtu industrijsku revoluciju vidi kao šansu za svoj brži i održiviji razvoj. Vlada Srbije veliku pažnju posvećuje kreativnosti i inovativnosti kao apsolutno najvažnijim odlikama te četvrte industrijske revolucije“, rekla je premijerka Srbije.
Prema njenim rečima, današnji skup predstavlja početak građenja jedne nove tradicije u odnosima Srbije i Rusije, jer predstavlja osnov za dalju saradnju srpskih i ruskih kompanija, obrazovnih institucija i naučnih instituta u oblasti inovacionih tehnologija i digitalizacije.
„Kako bismo mi kao društvo, kao ekonomija, kao država, bili uspešniji u digitalnoj eri, ulažemo u tri veoma važne oblasti, a to su: obrazovanje, podsticajno poslovno okruženje i elektronska uprava, odnosno digitalne javne usluge, koje vidimo kao ključ za transparentnije upravljanje i kao jedan od najboljih mehanizama u borbi protiv korupcije“, rekla je Brnabićeva.
Pored uvođenja predmeta Informacione tehnologije i programiranje u osnovne škole, obezbeđivanja IT opreme, digitalnih udžbenika i osposobljavanja nastavnog kadra, povećanja broja stručnih IT odeljenja u srednjim školama i povećanja kapaciteta tehničkih fakulteta u Srbiji za oko 20 odsto, Vlada Srbije je, kako je rekla Brnabićeva, u saradnji s Evropskom investicionom bankom obezbedila oko sto miliona evra za investiranje u obnovu i izgradnju objekata i nabavku opreme za fakultete, naučne institute, kao i za osnivanje novih naučno-tehnoloških instituta i drugih srodnih ustanova.
„Nama je ogroman uzor u tom segmentu ruski Inovacioni centar ’Skolkovo‘, kao jedan od najboljih svetskih primera kako treba razvijati inovacioni sektor i podsticati saradnju nauke i privrede“, rekla je Brnabićeva, posebno istavaši da se danas potpisuje i Memorandum o saradnji Vlade Srbije i tog centra.
Premijerka Srbije je, takođe, naglasila značaj prisustva nekih od najinovatnivnijih ruskih kompanija u Srbiji, kao što su Kasperski, Jandeks i Rosatom.
Otvarajući skup, Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović je podsetio da Srbija i Rusija već beleže zapažen rast trgovinske razmene i ekonomske saradnje, ali da je uspostavljanje dijaloga u oblasti inovacionih tehnologija i digitalizacije nešto potpuno novo.
„Ovo je budućnost. Želimo da sarađujemo baš u ovim oblastima, u kojima su i Srbija i Rusija apsolutno ravnopravne sa celim svetom i imaju iste ideje u oblasti inovacija i digitalizacije. Želim da zahvalim predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i predsedniku Rusije Vladimiru Putinu koji su i dali inicijativu za ovaj digitalni dijalog“, istakao je Popović.
Prema njegovim rečima, prvi korak u razvijanju rusko-srpske saradnje u oblasti inovacionih tehnologija i digitalizacije biće projekat „Tačka ključanja“ koji je već razvijen u 19 gradova u Rusiji, a Beograd će biti prvi inostrani grad u kojem će biti primenjen.
Taj projekat, koji podrazumeva digitalno povezivanje, razmenu ideja i iskustava i razvijanje strategija u okviru raznih oblasti kao što su tržište visokotehnoloških komponenti, saobraćajne infrastrukture, medicine, u Srbiji će biti pokrenut u aprilu, rekao je Popović.
Specijalni predstavnik ruskog predsednika za digitalni i tehnološki razvoj Dmitrij Peskov istakao je na skupu da je važno da se Srbija i Rusija, uz međusobno poverenje i sposobnost da brzo rade, zajedno uključe u novu tehnološku epohu, kako bi izgradile novu tradiciju u svojim istorijski jakim i bliskim odnosima.
„Ovo je jedinstveni trenutak u kojem se stvara nova tradicija, jer će odluke koje donosimo danas uticati na naše živote u narednim decenijama, a možda i vekovima“, rekao je Peskov.
Tokom današnjeg skupa biće predstavljeni srpski i ruski projekti u sferi digitalnih tehnologija, a najavljeni su i panel-diskusija na temu „Inovaciona infrastruktura i privlačenje investicija“, okrugli sto „Veštačka inteligencija i biomedicina“, okrugli stolovi posvećeni energetici i obrazovanju, kao i posebne prezentacije projekata „Pametni grad“ i „Tačka ključanja“.
Planirani su, takođe, neposredni razgovori predstavnika ruskih i srpskih kompanija o daljoj saradnji i ugovaranju konkretnih zajedničkih projekata.