„Takođe su nam potrebni i srednji i veliki bespilotni brodovi. Potrebna nam je fregata spremna za borbu i potreban nam je veliki borbeni brod“, rekao je Braun na simpozijumu udruženja američkih pomorskih snaga.
Viceadmiral je naglasio da je razvoj i uvođenje takvih brodova povezan sa novonastalom „erom suparništva velikih sila“.
„Ovog puta imamo dve revizionističke i vaskrsle nacije — Rusiju i Kinu. Rusija ponovo šalje svoje nuklearne podmornice u područje GI-UK (između Grenlanda i Velike Britanije) i baca nam izazov u istočnom Sredozemlju i severnom Atlantiku“, istakao je Braun.
Prema njegovim rečima, Kina takođe predstavlja izazov Sjedinjenim Američkim Državama u oblasti ostrva u blizini svoje obale, gde kineska mornarica prati „svaki američki brod“.
Među drugim pretnjama on je naveo i „regionalne zemlje-izgnanike“ — Severna Koreja i Iran, kao i „ekstremizam“ protiv koga treba nastaviti borbu.
U jesen 2018. godine jedna od komandi američke mornarice primila je predloge za razvoj srednjeg bespilotnog broda dužine 12 do 50 metara sa „povećanim dometom dejstva, velikom brzinom i visokom pouzdanošću“. Autonomija broda određena je na 60-90 dana, a brzina 24-27 čvorova.
Osim toga, zadat je čitav niz zahteva za opremu i karakteristike broda, uključujući i prema standardima NATO-a, ali nije navedeno koje bi oružje moglo da se postavi na brod. Takođe je navedeno da bi izvođač radova trebalo da bude spreman da razvije prototip u roku od 1-1,5 godine. Zasad nema saopštenja o zaključivanju ugovora za izgradnju takvih plovila.