Prema rečima organizatora, glavni cilj ovog događaja jeste da se savremenoj omladini usadi ljubav prema drevnoj tradiciji. Tokom nekoliko vekova, sokolarstvo je bilo veoma popularno u mnogim bliskoistočnim zemljama. Nomadi su koristili ptice kako bi dolazili do hrane u pustinji, sada se pak ptice gaje i treniraju iz drugih pobuda.
Saudijski sokolar Fahd al Šamri za Sputnjik kaže da je ljubav prema ovim pticama stekao još kao dete i da su ga u porodici učili tajnama sokolarstva.
„Još od detinjstva sam sa ocem išao u lov. Ranije je za naše pretke sokolarstvo bio način da prežive, to je bila veština od životne važnosti, a sada je to lep hobi koji krasi život.“
Uprkos popularnosti sokolarstva, nisu svi stanovnici Saudijske Arabije imali prilike da vide ove ptice uživo. Zato je izložba bila prilika za mnoge zainteresovane da izbliza vide sokolove. Salman al Omri, trinaestogodišnji posetilac izložbe, za Sputnjik kaže da je oduševljen ovim pticama:
„Želeo bih da saznam više o njima i da provodim vreme sa sokolovima.“
Prilika da se dobro pazari
Saudijski sokolar Munadi Subaji je objasnio da se ptice na izložbi mogu kupiti direktno, bez posrednika i da je to interesantno i kupcima i prodavcima.
„Kupovina na izložbi je odlična prilika da kupac na licu mesta vidi pticu, kao i da je kupi uz poštovanje svih predviđenih procedura. Svaki soko ima svoj pasoš, gde se ukazuje kojoj sorti pripada, ko, kako i gde je pticu prethodno nabavio, tu se moraju naći i podaci o svim prethodnim vlasnicima. Uglavnom se ptice prodaju na aukciji.“
Subaji dodaje da sezona sokolarstva počinje u oktobru i traje do kraja aprila. Plen može da donese samo odrasla jedinka, a do tada ptice prolaze obuku na otvorenom, u prirodi. Sokolovi žive oko 18 godina, a dešava se da dožive i 25.
Skupa razonoda
Nemački sokolar Nikolas je na aukciji prodao svog mediteranskog sokola (Lanner Falcon) za 7.500 saudijskih rijala (2.000 dolara). Cena zavisi od vrste, veličine, težine i godina starosti. Cene su se kretale od 6.000 do 22.000 rijala (1.600—6.000 dolara).
Generalno, cene nekih sokolova mogu dostići i stotine hiljada rijala. Sokolarstvo postaje sve skuplja razonoda. Ljubitelji čuvaju svoje mezimce u skupim i bogato opremljenim kavezima, često klimatizovanim. U poslednje vreme se koriste male bespilotne letelice za trening sokolova.
Inostrani sokolari
„Odlučio sam da prodam svog sokola, kako bih novac od prodaje dao u humanitarne svrhe. Na ovoj izložbi sam prvi put uživo video koliko Saudijci vole svoje ptice i uživaju u sokolarstvu. To je zaista odlično“, rekao je Nikolas za Sputnjik, nemački gost izložbe.
Engleski sokolar Tobi Mik je za Sputnjik istakao da je veoma srećan što učestvuje na izložbi.
„Nadam se da ću mnogo naučiti, ovde imam priliku da čujem iskusne uzgajivače. Već sam dolazio sa svojim sokolovima i neke sam spreman da prodam. Imam odlične lovce, neki koštaju i do 70.000 rijala (20.000 dolara).“