Ovo saopštenje se pojavilo u svetlu provera Bi-Bi-Sija od strane Roskomnadzora (ruska agencija za nadzor u oblasti komunikacija), kao i zbog žalbi te korporacije Ministarstvu spoljnih poslova Rusije zbog činjenice da su se podaci njihovih dopisnika u Moskvi pojavili na ruskom internetu — nekoliko dana nakon što su u britanskom „Tajmsu“ objavljena imena i fotografije zaposlenih u britanskoj redakciji Sputnjika.
Ministarstvo je objasnilo da je u petak ruska služba Bi-Bi-Sija objavila priču o ruskom posedu u američkoj državi Merilend, u kojoj se nalazi vikendica ruske ambasade koju je sovjetska vlada kupila 1972. godine. Sjedinjene Američke Države su 2017. godine zabranile Rusiji da je koristi, nazivajući ovaj kompleks „špijunskim gnezdom“, podsetilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
„Zahvaljujemo novinarima na njihovom radu. Ovaj film je još jedan dokaz da tamo nije bilo nikakve obaveštajne aktivnosti. Dovoljno je čuti Amerikance koji žive u komšiluku kako pričaju da su komunicirali sa osobljem Ambasade — od ambasadora do tehničkih stručnjaka“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo je izrazilo nadu da autori filma neće stradati „zbog činjenice da su novacem britanskih poreskih obveznika podsetili svet na otvorenost, širinu ruske duše i postupke američkih vlasti koji su u suprotnosti sa međunarodnim pravom“.
„Iako ne možemo da ne primetimo: Bi-Bi-Si bi prestao da bude Bi-Bi-Si da je pitao za gledište ruske strane“, dodaje se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Ruske diplomatske vikendice u državama Njujork i Merilend zaplenjene su u januaru 2017.