Nova godina se u Rusiji dočekuje čak 11 puta, u 11 vremenskih zona. Prvi Novu godinu dočekuju na Kamčatki i Čukotki. Praznik žitelji tih oblasti dočekuju devet sati pre Moskovljana. Poslednji će Novu godinu dočekati stanovnici Kalinjingradske oblasti.
Tradicija proslavljanja Nove godine u Rusiji započeta je za vreme Petra Velikog. On je 1699. godine izdao Ukaz kojim je odredio da se Nova godina proslavlja kao u Evropi — 1. januara, a ne 1. septembra, kako je bilo do tada. Carskim ukazom svim Moskovljanima je naređeno da slave Novu godinu, da pale logorske vatre, prave vatromet, čestitaju jedni drugima i ukrašavaju kuće granama četinara.
Običaj darivanja novogodišnjih poklona pojavio se za vreme Katarine Druge, dok je novogodišnju jelku pre više od dva veka, 1817. godine, u Rusku imperiju iz Nemačke donela pruska princeza Šarlota, odnosno velika kneginja Aleksandra Fjodorovna, buduća imperatorka, supruga Nikolaja Prvog.
Dvadesetih godina prošlog veka, posle Oktobarske revolucije, sovjetske vlasti ukidaju i Božić i Novu godinu, a jelku zabranjuju, pa su mnogi nastavili da je proslavljaju tajno, iza debelih zavesa, i tiho, da susedi ne čuju. Tako se Nova godina pretvorila u pravi porodični praznik, koji se i danas najradije slavi u krugu najbližih, u kući ili na dači, uz bogatu trpezu, neizostavnu olivije salatu, mandarine i šampanjac.
Posle decenije zabrana, od 1937. na glavne gradske trgove vraćaju novogodišnje jelke, otvara se prva sovjetska fabrika novogodišnjih ukrasa, Nova godina se javno slavi, a Deda Mraz i prvi put zvanično dobija pomoćnicu — svoju unuku Snjeguročku.
Već 80 godina najvažniji novogodišnji događaj odigrava se u Kremlju. Tu se kiti glavna jelka Rusije koja po pravilu mora da bude i najveća i najlepša. Obično je to lepotica od najmanje stotinu leta, dokazano zdrava…
Tradicija da se lider zemlje obraća naciji u novogodišnjoj noći počela je još u sovjetsko doba, dok je na čelu zemlje bio Leonid Brežnjev.
Po pravilu, novogodišnje obraćanje predsednika snima se ranije, ali se na televiziji emituje 31. decembra u 23.55 sati po lokalnom vremenu svake vremenske zone u Rusiji.
U tom trenutku, prekida se novogodišnji program, kamere prikazuju sat na Spaskoj kuli Kremlja koji odbrojava poslednje sekunde stare godine, a predsednik Rusije se obraća naciji čestitajući građanima Novu godinu. To obraćanje prati gotovo svaki stanovnik Rusije, od Kalinjingrada do Vladivostoka.
Posle novogodišnje čestitke predsednika Rusije, tačno u ponoć, oglašavaju se zvona sa kremaljskih kula, intonira se nacionalna himna, zapušači sa boca šampanjca lete u vazduh, a nad Crvenim trgom počinje veliki novogodišnji vatromet, koji i zvanično označava početak nove kalendarske godine.
Više fotografija pogledajte u galeriji: