„Koristeći neosnovanu antirusku retoriku, Vašington pokušava da opravda svoje otvoreno mešanje u unutrašnja pitanja Makedonije, legitimizuje manjkav Prespanski sporazum i uvuče još jednu balkansku zemlju u NATO protiv volje njenih građana, kao što se dogodilo sa Crnom Gorom 2017. godine“, navodi se u saopštenju.
Američki političari bi, ukazuje Ministarstvo, trebalo da se vrate u realnost. „Pre svega, jasna volja makedonskih građana pokazana je na neuspelom referendumu u toj balkanskoj republici 30. septembra, kada je većina građana odbacila pokušaje SAD i njihovih saveznika da Skoplje uvuku u evroatlantske strukture u zamenu za promenu imena te zemlje i odustajanje od njenih nacionalnih interesa“, stoji u saopštenju.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova navodi i da je američki ambasador bio prisutan u zgradi Skupštine Makedonije kako bi „obezbedio potrebne rezultate koristeći prljave manipulacije, podmićivanje i ucenjivanje poslanika, što je javnosti postalo poznato“.
Povrh toga, ne smenjuju se međusobno na političkoj sceni u Skoplju, praktično svakog dana, ruski, već posetioci iz SAD, EU i NATO-a kako bi promovisali paket ustavnih amandmana, zaključuje se u saopštenju.
Podseća se i da je tokom posete Skoplju 18. decembra, zamenik američkog državnog sekretara Džon Saliven rekao da Rusija ometa pristupanje Makedonije NATO-u.