Blank tvrdi da će „Severni tok 2“, koji zaobilazi tradicionalne puteve za isporučivanje gasa Evropi preko Ukrajine i Poljske, omogućiti Moskvi da proširi svoj „energetski uticaj“ na Zapadu. Istovremeno, Kijev koji će biti odsečen od gasovoda, ostaće bez „poluge za pritisak na Rusiju“, navodi Blank.
On, takođe, tvrdi da su zemlje koje zavise od drugih država u sferi energetike, ograničene u mogućnostima za vođenje sopstvene politike. Rusija isporučuje „plavo gorivo“ Zapadnoj Evropi još od sovjetskih vremena, ali na politiku Evropske unije to ne utiče.
Politikolog poziva Zapad da ustane protiv „jarma“ Kremlja i da podigne „energetsku revoluciju“. Prema njegovom mišljenju, tu revoluciju treba da predvode Francuska i Nemačka.
„Uz pomoć nuklearne energije, obnovljivih izvora energije i američkog prirodnog gasa Evropa već za nekoliko godina može da postane nezavisna“, tvrdi Blank, ne objašnjavajući, međutim, zbog čega kupovina američkog gasa neće dovesti evropske zemlje u zavisnost od Sjedinjenih Američkih Država.
U tekstu nije navedeno ni to da je gas iz SAD znatno skuplji od ruskog.
Stejt department SAD kritikuje izgradnju „Severnog toka 2“ i traži od Nemačke da odustane od tog „političkog projekta“, a Evropski parlament je usvojio rezoluciju u kojoj se novi gasovod opisuje kao „pretnja energetskoj bezbednosti“ EU.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva gasna kraka od obala Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Protiv njegove realizacije je Ukrajina koja strahuje da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa u Evropu, kao i SAD koje pokušavaju da plasiraju svoj prirodni tečni gas na evropsko tržište.