Prema dokumentu, kanonska Ukrajinska pravoslavna crkva dobila je rok od četiri meseca da promeni naziv i da unese odgovarajuće izmene u ustav.
U tekstu usvojenog dokumenta navedeno je i da će ova odluka stupiti na snagu nakon što je potpiše predsednik Ukrajine Petro Porošenko. Predstavnici UPC su se, međutim, već obratili predsedniku sa molbom da uloži veto na tu odluku.
„Čini mi se da ovaj zakon nema nikakve veze sa našom crkvom, jer jer se nigde ne spominje ni reč o upravljanju zagraničnim crkvama. Nema razloga da naša crkva promeni ime“, rekao je arhiepiskop.
On je podsetio je se u crkvenom ustavu navodi da se njen rukovodeći centar nalazi u Kijevu, a da samom crkvom upravlja Sveti sinod i arhijerejski sabor, a tomos o nezavisnosti dobila je još 1990. godine.
„Brine me što i predsednik i cela grupa političara, pod okriljem ovog zakona koji je u potpunosti populistički, danas pribegavaju agresiji protiv UPC i njenih parohijana. U civilizovanoj državi to je nedopustivo“, istakao je arhiepiskop Kliment.
Dodao je i da su ukrajinske vlasti, uključujući i predsednika, tvrdile da nemaju nameru da se mešaju u crkvene poslove, međutim, upravo je Porošenko uticao na to da Carigradska patrijaršija prizna autokefalnost crkve u Ukrajini, što je označilo početak raskola.