Predsedavajući sednicom SB UN iz Obale Slonovače je najavio razmatranje pisma od 14. decembra, koje je predstavnik Srbije uputio Savetu bezbednosti UN, u kojem se navode detalji odluke Prištine o podizanju taksi na uvoz robe iz centralne Srbije.
Srbija je u pismu navela da je posredi kršenje CEFTA sporazuma, rekao je predsedavajući čitajući pismo Srbije.
On je podsetio i da je EU zahtevala da vlasti u Prištini ukinu takse u najkraćem mogućem roku.
U pismu se navodi da je Priština u petak usvojila amandmane zakona koji omogućavaju formiranje tzv. „Vojske Kosova“ i da je u pitanju je narušavanje Rezolucije SB UN 1244.
Srbija pozvala UN da se više uključe u pregovarački proces
Nakon uvodne reči predsedavajućeg reč je dobio predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je naveo da je jako zabrinut i uplašen za budućnost svog naroda, ali i celog regiona.
„Jako sam zabrinut i uplašen za budućnost i od budućnosti, ne samo za budućnost mog naroda, nego i celog regiona“, rekao je Vučić na početku svog izlaganja.
Srbija je prema njegovim rečima uložila ogromne napore i trud kako bi održala i uspostavila mir i spokoj u celom regionu celoj Zapadnog Balkana.
„Učinili smo sve što smo mogli kako bi se suzdržali od provokacija Prištine“, naveo je on.
On je rekao da Srbija ne prihvata frazu koja je postala uobičajena — da obe strane treba da nešto urade nešto, jer je, kako je rekao, Srbija uradila sve što je bilo propisano do sada, i dogovoreno.
„Sve što smo potpisali u skladu je čak i sa zakonima Kosova, ali izgleda to nije bilo dovoljno.“
On je prisutne podsetio da i dalje imamo pregovarački proces koji traje, u nadležnosti EU.
„Poručili smo Prištini da nas ne gura u situacije koje smatramo provokacijama, jer Srbija poštuje Rezoluciju 1244. Molili smo ih da ne lobiraju za ulazak u međunarodne organizacije, ali su oni to svejedno radili, računajući na podršku SAD i drugih zemalja, i izgubili su u Interpolu, a onda su počeli da krive Srbiju. Kao da je trebalo da ih mi podržimo, kao da je to bila naša obaveza“, rekao je srpski predsednik.
Govoreći o kosovskoj vojsci, Vučić se pozvao na Rezoluciju 1244, objašnjavajući kako ona predviđa razoružanje svih albanskih oružanih formacija i grupa, uključujući OVK.
„Vojska Kosova“ kao formulacija ne postoji čak ni u tzv. Ustavu Kosova, koji Srbija ne priznaje, naveo je Vučić.
„Nisu bili u stanju da nađu sedam srpskih poslanika da glasaju za odluku o formiranju 'vojske Kosova‘, ali su svejedno sproveli tu odluku. Zatim su dobili široku podršku za taj potez sa mnogo strana“.
Vučić je na kraju pozvao UN da preuzme veću ulogu u budućnosti u pregovaračkom procesu.
„Pozivamo UB da preuzme veću ulogu u budućnosti. Nemamo ništa protiv EU, ali nam je potrebna veća uloga UN u procesu. Naći ćemo način da se pobrinemo za sigurnost našeg naroda“, zaključio je Vučić koji se nakon obraćanja na engleskom jeziku, obratio Srbima na KiM i na srpskom jeziku.
Vojnici Kosova biće vojnici mira
Predsednik tzv. Kosova Hašim Tači poručio je na sednici SB UN da će vojnici Kosova biti vojnici mira i da Priština neće nikad odustati, kao i da će uvek pozivati sve zajednice da učestvuju u radu „Vojske Kosova“.
Jedina opasnost su pretnje koje dolaze od našeg „severnog suseda“, rekao je Tači i dodao da Priština ne želi da „duplira funkciju NATO-a na Kosovu, već želi zemlju sposobniju da odbrani mir“.
„Republika Kosovo je preduzela korake na formiranju sopstvene vojske; šta je tu neobično“, upitao je Tači u izlaganju, navodeći da ta odluka nije u suprotnosti sa Rezolucijom 1244.-a.
Prema njegovim rečima u Ahtisarijevom planu, u članu 52 pominje se mogućnost da Kosovo formira sopstvenu vojsku
„Kao predsednik Republike Kosova i vrhovni komandant vojske Kosova, tvrdim da će transformacija KBS doneti više sigurnosti našim građanima. Vojska neće biti pretnja bilo kome na Kosovu, već će braniti sve građane na celoj teritoriji Kosova. Vojnici Kosova biće vojnici mira“, rekao je Tači.
Prema njegovim rečima, Kosovo je odlučno opredeljeno za mir, i za sporazum sa Srbijom.
„Mi na Kosovu smo uvek bili žrtve. Borili smo se za preživljavanje. Želimo da se pomirimo, rekao je Tači. Kosovo i Srbija, kao nezavisne zemlje, imaju evropsku budućnost. Ponosim se svojom prošlošću, i svojih saboraca“, rekao je Tači
Rusija: Hitno povući odluku
Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja poručio je večeras na sednici SB UN da odluka Kosova da stvori vojsku predstavlja flagrantno kršenje rezolucije 1244, koja zahteva apsolutnu demilitarizaciju pokrajine.
„Odluka o transformaciji snaga bezbednosti Kosova u oružane snage Kosova je flagrantno kršenje rezolucije 1244 Saveta bezbednosti koja, kako je ponovo naglasio generalni sekretar, ostaje glavni međunarodno pravni dokument za rešavanje kosovskog problema", rekao je Nebenzja na vanrednoj sednici SB UN.
Pojava vojske na Kosovu preti ponavljanju oružanog konflikta u regionu.
Evropa je, prema njegovim rečima, „kilavo" reagovala na stvaranje vojske Kosova, što je, kako je rekao, razočaravajuće.
On je pozvao da odluka bude hitno povučena.
Šta su rekli ambasadori na sednici SB UN o Kosovu
Predstavnici SAD i Britanije u Savetu bezbednosti UN podržali su večeras transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku, dok je ruski ambasador rekao da je "vojska Kosova" pretnja po mir u regionu, a ambasador Kine ponovio da Peking podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.
Govoreći na vanrednoj sednici SB UN o Kosovu, predstavnik SAD je rekao da je odluka o transformaciju KBS u vojsku u skladu sa Rezolucijom 1244.
"Rezolucija 1244 ovlašćuje međunarodno vojno prisustvo na Kosovu, zaduženo za razoružavanje OVK i drugih oružanih grupa, i ne odnosi se na formiranje bezbednosnih snaga", rekao je američki predstavnik, dodajući da dijalog treba da bude prioritet i pozivajući obe strane da odmah preduzmu korake kako bi se smirile tenzije.
Ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva Karen Pirs je navela da nema pravne prepreke za transformaciju KBS u vojsku i da taj proces spada u nadležnost suverene države, ali da to treba da se sprovede u dogovoru sa KFOR-om i međunarodnom zajednicom.
Prema njenim rečima, ništa u Ahtisarijevom planu, Rezoluciji 1244 niti u ustavu Kosova ne isključuje mogućnost transformacije KBS u vojsku.
Svi problemi su, kaže ona, nastali zbog odsustva normalizacije odnosa, te je to jedini način da obe strane napreduju, kroz dijalog pod posredovanjem EU, koja je budućnost Kosova i Srbije.
Predstavnik Kine je rekao da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i hvali napore Beograda da postigne političko rešenje sa Prištinom.
Da bi strane postigle dogovor, rekao je, obe strane se moraju držati Rezolucije 1244 UN, kao ključnog osnova za bezbednost Kosova, i promovisati toleranciju, ekonomski napredak, mir i stabilnost na Balkanu.
Uz to, ohrabrio je obe strane da nastave dijalog kako bi se postigao obostrano prihvatljiv sporazum.
Na istoj sednici SB UN, ambasadori Holandije i Francuske ponovili su da podržavaju nezavisnost Kosova.
Francuski predstavnik je pozvao "obe strane" da svoje razlike rešavaju kroz nastavak dijaloga i izbegnu eskalaciju, a Prištinu je pozvao da poštuje ovlašćenja KFOR-a u skladu sa Rezolucijom 1244.
Odluka o formiranju kosovske vojske, rekao je, ne dolazi u dobrom trenutku s obzirom na dijalog sa Beogradom.
Istovremeno, pozvao je Prištinu da ukine takse na robu iz centralne Srbije.
Prioritet, kaže francuski predstavnik, mora da ostane normalizacija odnosa radi zajedničke budućnosti u EU.
I ambasador Holandije rekao je da odluka Kosova o formiranju vojske dolazi u osetljivom trenutku i da obe strane moraju da pokažu odgovornost, da izbegavaju ekscese koji bi podrili dalji dijalog i međusovno poverenje i da pokažu političku volju za normalizaciju kroz dijalog u kojem posreduje EU.