„Pažljivo pratimo situaciju u vezi s namerom SAD da istupe iz Sporazumima o raketama srednjeg i kratkog dometa. Ostvarivanje te namere negativno će uticati na međunarodnu bezbednost i stratešku stabilnost i, naravno, pokrenuće trku u naoružanju“, rekao je Fomin na sastanku sa stranim vojnim atašeima, na kojem su sumirani godišnji rezultati međunarodne delatnosti ruskog vojnog resora.
Fomin je naglasio da Rusija strogo poštuje zahteve iz Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa i da optužbe SAD nemaju nikakvog osnova. On je dodao da nikakve činjenice ne potvrđuju američka saopštenja.
„Istovremeno, SAD narušavaju Sporazum, nastavljajući da koriste rakete-ciljeve koje imitiraju balističke rakete srednjeg i malog dometa, za testiranje sistema protivraketne odbrane. Uređaji MK-41, izrađeni za izbacivanje krstarećih raketa tipa ’tomahavk‘, čiji je domet 2.400 kilometara razmešteni su na objektima za protivraketnu odbranu u Evropi. I ne samo to, ti uređaji, kao što je poznato, imaju dvojnu namenu, mogu da se koriste ne samo za izbacivanje protivraketa, nego i napadačkih raketa klase zemlja-zemlja“, rekao je Fomin.
Prema njegovim rečima, takva dejstva su u potpunosti nedozvoljena Sporazumom o raketama srednjeg i kratkog dometa.
„Praktično, namera SAD da istupe iz Sporazuma predstavlja pokušaj da opravdaju i legalizuju svoja narušavanja. SAD već ne smatraju da su obavezane Sporazumom. S tim ciljem su SAD početkom dvehiljaditih istupile iz Sporazuma o protivraketnoj odbrani. Kao povod koriste, pritom, nepotvrđene optužbe na račun Ruske Federacije“, naveo je Fomin.