Tokom susreta s ruskim novinarima u Minsku Lukašenko je rekao da smatra da ne postoje apsolutno nezavisne države, već samo suverene.
„Ako nas žele, kako je predlagao Žirinovski, da podele na oblasti i da uguraju u Rusiju – toga neće biti nikada“, rekao je beloruski lider i dodao da, ako u takvim kategorijama razmišlja rusko rukovodstvo – onda je to šteta za samu Rusiju.
„Glavna stvar u poslu predsednika jeste da osigura suverenitet zemlje, ja uvek moram da mislim i da sa svih strana posmatram odakle dolazi pretnja. A sada najveću pretnju osećam s juga, odakle su pohrlili oružje i razbojnici, to je za mene problem. Zbog toga brzo podižem granicu na jugu, s Rusijom ja granicu ne obnavljam“, rekao je Lukašenko.
Govoreći o predstojećem sastanku s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji je planiran za 25. decembar u Moskvi, Lukašenko je rekao da će njegova glavna tema biti „poreski manevar“ u naftnoj sferi Rusije.
„Ništa se novo posle zasedanja Saveta ministara (13. decembra u Brestu) nije pojavilo, sve je opet dovedeno na naš nivo, a najvažnije pitanje je ekonomsko, njega treba da rešavamo – to je ’poreski manevar‘, kako se ne bi desilo, kako su pojedini opozicionari povikali, da je Lukašenko prodao Belorusiju za bure nafte“, rekao je beloruski lider.
On je podsetio da je problema s isporukama ruske nafte već bilo i da je Belorusija bila prinuđena da počne da uvozi „crno zlato“ iz Venecuele.
Rusija je planirala da u periodu od 2019. do 2024. godine realizuje takozvani poreski manevar, odnosno da postepeno ukine izvozne carine za naftu, a da poveća poreske stope za korisne sirovine. Belorusiji to donosi dodatne troškove zbog očekivanog povećanja cene ruske nafte i smanjenja izvoznih carina za naftne prerađevine.
„Manevar će, kako neki kažu, biti kada bude dublja integracija u Saveznoj državi, a neki direktno kažu: zasad nismo spremni da vi uđete u sastav Rusije u šest oblasti, i tačka. Može se jednostavno reći – uzmite naftu, razorite zemlju i stupite u sastav Rusije“, rekao je beloruski lider.
On je ruske novinare pitao da li je Rusija spremna da primi Belorusiju u svoj sastav, kao i da li su spremni za posledice takvog događaja.
„Kako će na to gledati i u našoj i u vašoj zemlji, a kako će na to gledati međunarodna javnost – ne kao na nešto dobro, nego kao na srljanje jedne zemlje da se inkorporira u drugu“, rekao je Lukašenko.
Beloruski predsednik je naveo da u svakom slučaju tako duboka integracija ne treba da bude prinudna.
„Možda ćemo i doći do toga, ali ka tome treba ići ne stvarajući probleme. Nama neće reći da smo zemlju prodali za naftu“, zaključio je Lukašenko.
On je takođe rekao da ne vidi idealnu budućnost svoje zemlje, navodeći da ni u Rusiji, „koja ima ogromne mogućnosti“, kao ni u SAD, nije sve idealno.
„U Belorusiji nikada nije bilo idealno, ako se pogleda u istoriju, i neće biti. Ni u Rusiji neće biti. Zbog toga što Rusija ima veliku misiju“, uveren je beloruski lider.
On je rekao da veruje da sama zemlja i njeni žitelji grade budućnost, te da se učini sve što je moguće, ta budućnost neće biti loša.
„Ja uvek govorim jednostavno: glavno je da se ne živi u ratnim uslovima. Rat nije potreban ni nama, ni vama. A sve ostalo ćemo stvoriti sami. Ono što ne stvorimo, kupićemo“, zaključio je Aleksandar Lukašenko.