„Bilo je zadovoljstvo videti entuzijazam đaka, njihov umetnički pristup i čitati priče koje su stigle na konkurs“, izjavio je tim povodom prvi zamenik direktora ogranka „RŽD Internešenel“ u Srbiji Mansurbek Sultanov.
Ruska kompanija je u septembru objavila konkurs na koji je prispelo 109 radova na srpskom i ruskom jeziku, i to je samo nastavak dosadašnjeg humanitarnog programa „RŽD Internešenela“, usmerenog na podršku obrazovnim ustanovama u Srbiji.
Sultanov je nagrađenim, ali i svim ostalim đacima škole poželeo sreću u daljem učenju i izučavanju ruskog jezika, izrazivši uverenje da će umetnički potencijal koji su deca pokazala pomoći da dostignu nove visine u učenju i životu.
Osnovna škola „23. Oktobar“ u Sremskim Karlovcima, kojoj je ruska kompanija ovoga leta pomogla da opremi kabinet za nastavu ruskog jezika, nije jedina u Srbiji kojoj je „RŽD Internešenel“ pomogao.
„Da. To su škole u Pančevu, Vranju, u Golubincima i ovo je do sada četvrta škola. Od početka naš moto je – gradimo zajedno, gradimo za budućnost, a deca jesu naša budućnost. Mislim da je to ulaganje u obnovu škola najbolje ulaganje, investicija u budućnost“, izjavio je Sultanov po završetku svečanosti kojoj su prisustvovali i predstavnici Ambasade Ruske Federacije u Republici Srbiji, Trgovinskog predstavništva Rusije u Srbiji i Ministarstva prosvete Republike Srbije.
On je napomenuo da RŽD nije ulagala samo u opremanje kabineta u kome se drže časovi ruskog jezika, već da su ih usmeravale potrebe škola. Nekima je, kaže, bio zamenjen krov, nekima je obezbeđena sportska oprema i opremljena sala za časove fizičkog, nekima školska kuhinja i trpezarija. Ovo je, kako ističe četvrta škola, ali ne i poslednja.
„Svuda gde radimo na infrastrukturnim projektima, u konsultacijama sa resornim ministarstvom i institucijama za obrazovanje, mi izaberemo školu i onda zajedno odlučimo kakvu vrstu pomoći i podrške su potrebni. I škole nas uvek zovu da dođemo na Dan škole i Dan grada i mi ih pratimo i vidimo da ta pomoć nije samo simbolična, već da stvarno čini zadovoljnim i rukovodstvo škole i roditelje i, naravno, đake“, naglasio je prvi zamenik direktora „RŽD Internešenela“ u Srbiji.
Na podsećanje Karlovčana da su predstavnici ruske kompanije u školi bili i za školsku slavu, Svetog Savu, i takođe darivali đake, Sultanov napominje da to nije izuzetak. Gde nas zovu mi uvek idemo, ističe on, dodajući da su ostali u kontaktu sa školama i u sredinama gde su već završili radove. To je ilustrovao primerom Pančeva, čija je škola iskoristila mogućnost da školuje svoje đake u Sankt Peterburgu u sistemu Ruskih železnica.
Sultanov je naglasio da „RŽD Internešenel“ planira da nastavi ne samo sa humanitarnim aktivnostima, nego i na novim projektima u Srbiji, koristeći veliko iskustvo i potencijal koji ima.
„Ruska železnica je jedna od tri najveće transportne kompanije u svetu i u stalnoj eksploataciji je 85.000 kilometara železničke pruge koje je izgradila. Ima skoro milion zaposlenih i u radu koristi najsavremenije tehnologije i kada je u pitanju građevinska i inženjerska infrastruktura, dispečerizacija saobraćaja i upravljanje saobraćajem“, izjavio je on novinarima.
Na pitanje koliko je do sada urađeno u Srbiji, on je precizirao da je izgrađeno i rekonstruisano 250 kilometara pruga.
„U planu je da još radimo. Mi smo u fazi razgovora pošto vaša vlada i resorno ministarstvo žele da mi nastavimo rad na barskoj pruzi. To znači još oko 200 kilometara. U pitanju je rekonstrukcija pruge do granice sa Crnom Gorom — projektovanje i izgradnja“, naglasio je Sultanov.
Osim direktorke karlovačke škole Vesne Čolić, prisutne je u ime Ministarstva prosvete pozdravio i RŽD-u zahvalio načelnik Školske uprave Novoga Sada, Jovan Vukčević, koji je, kao i Čolićeva, ukazao na čvrstu i neraskidivu vezu srpskog i ruskog naroda.