„Mislim da ni u kojem slučaju ne smemo da dozvolimo Ukrajini da nas uvuče u rat. Ukrajina je to pokušala da učini“, prokomentarisao je Gabrijel provokaciju Kijeva u Kerčkom moreuzu.
Nemački političar takođe je optužio Rusiju, koja je štitila svoje teritorijalne vode, za „kršenje međunarodnog prava“ i izrazio nadu da će nemačka kancelarka Angela Merkel uspeti da „podstakne strane na normalne odnose“.
Incident u Crnom moru
Tri broda ukrajinske ratne mornarice „Berdjansk“, „Nikopolj“ i „Jani Kapu“ su u nedelju 25. novembra, narušavajući članove 19 i 21 Konvencije UN o morskom pravu, nelegalno prešli državnu granicu Rusije. Brodovi su ušli u privremeno zatvorene vode Rusije i nekoliko sati izvodili opasne manevre, ne odgovarajući na zahteve ruskih brodova koji su ih pratili. Sva tri broda su zadržana i kasnije prevezena do luke u Kerču.
Privedena su 24 ukrajinska vojnika, uključujući dva agenta Službe bezbednosti Ukrajine, koji su se, prema rečima pres-službe Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije, nalazili na brodovima i koordinisali provokacije.
Moskva je taj incident nazvala provokacijom vezanom za loš rejting predsednika Ukrajine Petra Porošenka uoči izbora.
U Ukrajini je nakon incidenta na snagu stupio zakon o uvođenju ratnog stanja na 30 dana u deset oblasti u zemlji, među kojima i u Luganskoj i Donjeckoj i u unutrašnjim vodama područja Azov-Kerč. Taj režim daje mogućnost privremenog ograničavanja ustavnih prava i sloboda građana, uključujući i pravo učešća na izborima, slobodu misli i govora.