On je to rekao na zahtev novinara da prokomentariše predlog albanskog premijera Edija Rame da na severu Kosova i Metohije ostane carina od 100 odsto za robu iz centralne Srbije, a da se na jugu Kosova, prema Albaniji, carina ukine.
„Nisam još čuo izjavu koju citirate i ne mogu dalje da komentarišem“, rekao je Skot novinarima u Skupštini gde je otvorio izložbu „Misija Halijard“.
„Verujemo da Kosovo treba da bude multietnička i demokratska država, tako da se sve ono što se odnosi na državljane Kosova jedne nacionalnosti, mora da se odnosi i na državljane druge nacionalnosti“, dodao je Skot.
Istakao je da ono što važi za albanske državljane Kosova, mora da važi i za srpsko, bošnjačko i goransko stanovništvo, kako bi svi ljudi koji tamo žive imali jednaka prava.
Komentarišući izjavu kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da će se Albanija i jednostrano samoproglašeno Kosovo ekonomski ujediniti, Skot je kazao da SAD smatraju da su sve aktivnosti koje vode ka ekonomskoj integraciji u regionu pozitivne, te da je to i ono što CEFTA želi.
„Sve zemlje se suočavaju sa sličnim problemima, a ne vide budućnost u integraciji, zajedništvu u ovom delu Evrope, već negde drugo. Mi podržavamo sve napore da se ekonomska saradnja unapredi i da se formira saradnja koja će približiti zemlje regiona EU“, naveo je američki ambasador.
Upitan da li je, ako bi se napravila paralela, Priština važnija Vašingtonu, nego što je Beograd Moskvi, on je kazao da smatra da su Srbija i Kosovo ključne za postizanje sporazuma o stabilnosti i saradnji u regionu i dodao da SAD veruju da je Rusiji, kao i njima, stalo da se u pregovorima postigne napredak koji bi doveo do te stabilnosti.
Na pitanje da li je vreme za ulazak SAD u dijalog Beograda i Prištine ili se to već dogodilo, američki ambasador je naglasio da će SAD nastaviti da podržavaju dijalog koji vodi EU, jer je to jedini put da se stvari pokrenu na bolje, preneo je Tanjug.
Skot je naveo i da njemu nije poznato da prištinske vlasti imaju crnu listu srpskih ministara, koji bi bili uhapšeni ako pređu administrativnu liniju.
„Koliko je meni poznato, vlasti Kosova poriču da takva lista postoji i ja uopšte ne znam da postoji i nisam čuo za nju“, kazao je Skot.