Privrednik i političar Nebojša Čović, sa petogodišnjim iskustvom suočavanja sa funkcionisanjem prištinskih vlasti na Kosovu i Metohiji, smatra da je najnoviji potez Prištine dobro osmišljena politička provokacija na koju Srbija ne bi trebalo da nasedne.
„Što se tiče Srbije i ekonomske štete koju će pretrpeti, ona se meri ne baš malim parama, oko 300-400 miliona evra, ali mislim da ovo nije ekonomska mera. Ovo je čisto politička mera, dobro osmišljena, sa mentorima spolja. Kad to kažem, naravno da mislim na Ameriku, kaže Čović za Sputnjik, ukazujući na najveći uticaj upravo Amerikanaca na dešavanja na Kosovu i Metohiji.
Na pitanje da li je mera Prištine opomena ili je ona kreirana s namerom da potraje, Čović ukazuje da je ona doneta da se izazove još veći stepen nesigurnosti među srpskom nacionalnom zajednicom na Kosovu i Metohiji, s porukom da je njen opstanak neodrživ i neperspektivan. On, uz to, napominje da je mera smišljena da se napravi dodatni pritisak na Srbiju.
„To su sve mere po sistemu — pravite što veći problem. Time pritiskajte što više Srbiju, a mi ćemo da kažemo Beogradu — pa dajte da taj dijalog bude uspešan, napravite te kompromise, ustupke… a mi ćemo sa Albancima da sredimo sve ovo i oni će povući te mere. A kompromis i dijalog, ključni mentor Albanaca, zamišlja tako da je dijalog uspešan samo ako Srbija prizna nezavisnost Kosova i Metohije“, objašnjava Čović.
Njega zato ne čudi današnja poruka Prištine da nema povlačenja mere dok Beograd ne prizna nezavisnost Kosova.
Šta je zamisao, pita on i odgovara — napraviti što veću gužvu i pritisak. On očekuje i narednu provokaciju, i to od specijalne jedinice kosovske policije, Rosu.
„U tim novim provokacijama treba imati u vidu još jednu incidentu situaciju da snage Kfora izađu na administrativnu liniju, pogotovo mislim na sever Kosova, potom na Kosovsko pomoravlje, na Novo Brdo i Gračanicu, a da onda puste divljanje Rosu, vršeći razne pritiske na Srbe“, kaže sagovornik Sputnjika.
On, međutim, upozorava da Srbija ne bi smela sebi da dopusti da uđe u spiralu po sistemu — oni su nama uradili ovo, a mi ćemo njima ovo. Jer, to je, kaže on, takođe zamka koju čekaju mentori Prištine kako bi opet Srbija bila proglašena za krivca.
„Znači, moramo da budemo pažljivi, analitični, strpljivi. Srpska nacionalna zajednica mora da bude maksimalno jedinstvena na prostoru KiM, bez obzira na sve političke razlike, ali i srpska politička scena u Srbiji van teritorije KiM mora u ovom trenutku da bude maksimalno jedinstvena. Ovde se radi o velikim nacionalnim interesima Srbije i srpske zajednice“, ističe Čović.
On napominje da „naši partneri koji razumeju malo bolje situaciju sa KiM“, a tu prvenstveno, kaže, misli na Rusiju, Kinu, Grčku, Španiju, „malo treba da podignu svoj glas“ jer ovo je, smatra on, opasna igra na Balkanu.
„Mislim da je odgovornost na svim stranama, i na strani albanskih političara“, ističe sagovornik Sputnjika, verujući da među njima još ima mudrih.