Kako prenosi RTS, Snežana Sojević u prodavnici u Gračanici na KiM ima još zaliha, tako da za sada nema poskupljenja.
„Očekujemo poskupljenje svakog dana. Narod je revoltiran i mislim da će ova mera najviše pogoditi narod, kako srpski, tako i albanski. Pogodiće narod, a ne političare“, rekla je Snežana.
U kosovskoj vladi ističu da je prepolovljeno dopremanje robe i da su mere počele da daju rezultat, pa će verovatno zalihe biti brzo ispražnjene.
Hleb je poskupeo u mnogim sredinama, kao i brašno, ulje, kvasac, so, šećer. Cena hleba veća je za 30 odsto i iznosi između 40 i 50 centi.
U Prištini smatraju da će Beograd i dalje nastaviti da se ponaša kao do sada i da nema dogovora o funkcionisanju integrisanih prelaza, neukidanju duplih carinskih pečata, nepriznavanju porekla robe i nepriznavanju sanitarnog i fitosanitarnog dokumenta, izdatog od strane prištinskih institucija.
I zamenik kosovskog premijera Enver Hodžaj je kasno sinoć objašnjavao preduzetu meru, navodeći da je to odgovor Prištine na zahtev za članstvo u Interpolu. Kaže da se odluka vlade odnosi i na pristup koji je Srbija imala poslednjih 10 godina prema Kosovu, jer se vrši stalni diplomatski pritisak, što se ogleda i u tome što su neke zemlje povukle priznanje Kosova.
Hodžaj je rekao i da Beograd interesuje samo da Kosovo ima za svoju „komercijalnu koloniju u kojoj će prodavati svoje proizvode“.
Dnevno se Srbiji, ukazuje, nanosi šteta od milion i po evra. Priština poziva na potpuni bojkot srpskih proizvoda.
Povodom reagovanja EU, predstavnici takozvanog Kosova traže da Unija bude uravnotežena i ne reaguje jednostrano.