Svečanoj akademiji prisustvovali su predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske Željka Cvijanović, mandatar za sastav nove Vlade Srpske Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, kao i poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, prenosi RTRS.
Predsedavajući Predsedništva BiH iz Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine jedan od najvažnijih datuma i da ne smeju biti zaboravljeni heroji koji su dali život za slobodu srpskog naroda.
Dodik je naglasio da je u Banjaluci potrebno izgraditi spomenik srpskom vojniku koji je sa Solunskog fronta došao i podario slobodu, te podržao inicijativu gradonačelnika Banjaluke Igora Radojičića da gradskim Statutom datum ulaska srpske vojske bude određen kao poseban.
„Moramo vratiti uverenje da je Republika Srpska naša jedina zemlja, a Srbija matica“, rekao je Dodik obraćajući se na Svečanoj akademiji povodom obeležavanja Dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.
On je napomenuo da Srbi nisu mali narod, ali da, nažalost, imaju političare koji gube nacionalni karakter.
Prema njegovom mišljenju, Srbi svoje jedinstvo treba da brane okupljeni oko patriotskih ideja, iako to zapadne sile pokušavaju da zabrane.
„Predstoje nam godine borbe za prava i na tom putu ne smemo da stanemo, kao što nije stala ni naša vojska u oslobodilačkom ratu“, dodao je Dodik i ponovio da se Srbija ne meša u unutrašnje stvari BiH, nego se zalaže za nacionalno jedinstvo.
Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je zadati cilj srpskog naroda uvek bila sloboda, ali da je taj put uvek bio težak.
„S ponosom se prisećamo požrtvovanosti srpske vojske. Ne postoji nijedan zapis iz tog vremena u kojem se o ulasku vojske u Banjaluku i borbama na frontovima ne govori sa velikim poštovanjem“, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je navela da je neophodno u Banjaluci izgraditi spomenik srpskom vojniku.
„U jednom periodu se zbog okolnosti u kojem se nalazilo društvo ovde, žrtvama nije pridavao dovoljan značaj. Republika Srpska se trudi da tu nepravdu ispravi“, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je ocenila da su nakon vekova stradanja, potrebni mir, stabilnost i sloboda.
Prethodno je služenjem liturgije u banjalučkom Hramu Hrista Spasitelja počelo obeležavanje Dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.