Vučić je izjavio večeras da mu je u Parizu, tokom obeležavanja 100. godišnjice od primirja u Prvom svetskom ratu, bilo teško, ali da se suzdržao, jer je na njemu da se ponaša odgovorno i ozbiljno, u interesu Srbije.
Suviše je važna Francuska da bih se igrao sa budućnošću Srbije, dodao je on.
„Tako moraju da se ponašaju odgovorni ljudi. A onaj ko misli da je trebalo nekoga da opsujem, izudaram… nemojte da se bavite ovakvim poslom“, rekao je Vučić gostujući na TV Hepi.
Vučić je istakao da je njegov posao da razmišlja kako će i da li će "Vansi" da obavi sve ugovore, kako će francuske kompanije da rade, da li će "Mišlen" da isplaćuje plate na vreme.
„Da uradim nešto što će da dovede do odliva francuskih investitora odavde — neću i moje je da se ponašam odgovorno. A kako mi je bilo i kako sam se osećao… Bilo mi je teško, ali šta da radite“, rekao je Vučić.
On je naveo da je to za nas bilo obeležavanje sto godina od velike pobede u Velikom ratu.
Podsetio je da je preneo i šta se desilo između Putina i Tačija pred njim, a da su se njih dvojica posle videli tamo gde on nije želeo da ode.
Na navode u medijima da je Moskva „lupila diplomatski šamar“ Beogradu, Vučić je rekao da to ne želi da komentariše, a da je Rusija iskreni prijatelj i podržava Srbiju.
„Da nam nije bilo Putina 2015. godine, danas bismo nosili žig na čelu naroda, da nije stavio veto na rezoluciju u UN. Nikad mu to neću zaboraviti i veliko mu hvala“, poručio je Vučić.
Rusija je, naveo je, uvek bila i biće uz Srbiju, ali da ne moraju uvek da budu oduševljeni nekim našim potezima, kao ni mi njihovim.
„Rusija nam je prijatelj, ne zbog književnosti, slikara ili vajara, već zato što što imamo dobre i računamo na još bolje političke i ekonomske odnose i nikome zbog toga neću da se izvinjavam“, ukazao je.
Poručio je, ipak, da mi imamo svoju zemlju i da ne treba da računamo da će bilo ko drugi da štiti i bori se za Srbiju onoliko koliko je to naša obaveza.
On je naveo da ruski predsednik dolazi u Srbiju odmah iza 15. januara, te da veruje da će biti potpisano najmanje 10 sporazuma, na kojima se radi.
Neko sa strane hoće da se otvoreno sukobimo sa Albancima
Vučić je ponovio da neće biti nikakvog nastavka dijaloga dok Priština ne povuče svoje mere, misleći na dodatni porez od 10 odsto koliko je Priština uvela na robu iz Srbije i BiH.
„Mi smo spremni da u svakom trenutku pričamo. Ali kako da pričamo kada neko posle 12 godina (od potpisivanja sporazuma CEFTA) neće da sprovodi u delo nešto što su potpisali. Odakle poverenje da neće da pogaze bilo kakvi drugi dogovor“, kazao je Vučić.
Upitan za „nepristojnu ponudu“ da Srbija nastavi dijalog sa Prištinom a da zauzvrat dobije otvaranje novih poglavlja, o čemu su pisali pojedini mediji, Vučić je kazao da svakodnevno sluša želje zapadnog sveta da nastavi razgovore bez obzira na to što Priština neće da povuče svoje mere.
„Ja sam doneo odluku da ne razgovaramo dok ne povuku svoje mere. Rekao sam to javno u Briselu: Svakog dana sam pod nekom vrstom, ne mogu da to nazovem pritiskom, jer je to posao koji radim“, istakao je on.
Na konstataciju da to neki zovu „štap i šargarepa“, Vučić kaže:
„Da budem iskren negde imate granicu, granicu koja znači da neko mora da poštuje pravila i norme koje su potpisali, sporazume koje su potpisali. Znao sam ja, od početka sam govorio da ćemo se mi držati Briselskog sporazuma, a Albanci neće. Znao sam da neće ići u formiranje ZSO“, ukazao je on, preneo je Tanjug.
Vučić je rekao da niko ne vrši pritisak na Prištinu, jer bi, da taj pritisak postoji, „istog sekunda sve primenili“.
On je dodao da Priština radi to što radi i u vezi sa povećanjem taksi, i energetike, i najave formiranja vojske da bi se sa jedne strane urušio dijalog, a onda, što je još gore, da se ne bi došlo do kompromisnog rešenja jer je nekome potreban stalni, latentni sukob Srba i Albanaca.
Vučić je upozorio i da taj latentni sukob, može da se pretvori i u otvoreni sukob pre ili kasnije samo zato što to neko hoće spolja i sa albanske strane.
Predsednik Srbije je objasnio da je CEFTA sporazum potpisan 2006. godine, da se primenjuje 12 godina, da je tržište regionalno funkcionisalo…
Kako je rekao, onda je Priština odjednom — valjda što mi radimo svoj posao i borimo se za integritet Srbije — odlučila za destruktivno ponašanje.
Kako je istakao, to što je Priština uradila nije moguće po međunarodnom pravu i sporazumima koji postoje.
On je rekao i da je u Briselu razgovarao sa viskom predstavnicom EU Federikom Mogerini i kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem, da je ponovio da je Beograd spreman za razgovore i kompromis, ali i da postoje stvari koje ne možemo da tolerišemo.
„Ja se nikad nikome ne žalim na stvari u regionu, ali to je (uvođenje dodatnog poreza) jedina stvar koju sam rekao Angeli Merkel tokom nedavnog susreta u Parizu“, rekao je predsednik i objasnio da i pored stava nemačke kancelarke o Kosovu, koji je svima jasan, za nju je neprihvatljiva ideja da se toliko krši međunarodno pravo preduzetim merama.
Vučić je ukazao i na druge stvari koje radi Priština, navodeći i skoru zakonsku normu po kojoj će se zatvorom kažnjavati ako se loše govori o OVK, pa najave formiranja takozvane vojske Kosova i slanje puka te vojske na sever KiM.
Upitao je za koga spremaju tu vojsku sem da pucaju na Srbe.
Nadam se pobedi i dobroj odluci za Srbiju
Vučić je izjavio da se nada našoj pobedi u Interpolu i da Kosovo neće postati članica te međunarodne organizacije.
Ukazao je da su zemlje izložene velikim pritiscima da budu uzdržane ili da glasaju za članstvo Kosova u Interpolu, ali da se Srbija borila da to spreči, jače nego što bi bilo ko mogao da pretpostavi.
„Nisam optimista po prirodi, ali se nadam našoj pobedi. Nisam neozbiljan kao oni koji su očekivali pozitivnu presudu Međunarodnog suda pravde, pa dobili negativnu. Ne mogu da tvrdim da će odluka biti dobra za nas, ali nadam se dobroj odluci i pobedi Srbije“, rekao je Vučić.
On je ukazao da Srbija nije protiv sebe imala Albance nego najjače svetske sile.
„Na zahtev bilo koje članice može da se proveri ko je kako glasao. Amerika je poručila — vi možete da glasate kako hoćete, mi ćemo znati šta ste odlučili. I sada mnogi koji su mislili da glasaju za nas, a pod pritiskom su, pitanje je kakvu će odluku da donesu“, rekao je Vučić.
Zahvalio je Kini, Španiji, Argentini, Kipru i Surinamu, jer su javno tražili da se pitanje članstva Kosova u Interpolu skine sa dnevnog reda.
Srbi nisu razumeli moj predlog
Vučić je istakao da mnogi u Srbiji nisu razumeli njegov predlog rešenja problema Kosova i Metohije.
„Pre svega u Srbiji nisu razumeli moj predlog. Od opozicije nisam ni očekivao da razume“, naglasio je Vučić.
Na konstataciju da opozicija nije želela da učestvuje u unutrašnjem dijalogu, Vučić je odgovorio da „učestvuju“ svakog dana svojim „genijalnim idejama“ — „čekajte Srbi da svi nestanemo, da uništimo sve fabrike, da možemo dalje da pljačkamo i krademo“.
Vučić je kazao da je on krivac jer je želeo da izvuče najviše za naš narod, da se bori za njega, dodavši da su se oni pre njega pomalo radovali nezavisnom Kosovu, čekali da prođe vreme, da plaše nekakvim starim, novim radikalima, a oni da nastave da kradu i pljačkaju.
On je podsetio da je, kada se usvajan Briselski sporazum, znao da ćemo se držati toga, kao i Srbi u RS Dejtonskog sporazuma.
„Imali smo pet godina u kojima smo sačuvali mir, stabilnost. Ja sam rekao — hoćete kompromisno rešenje, znajući da danas živi više od 90 odsto Albanaca na KiM, da su najmoćnije zapadne zemlje priznale nezavisnost, da pokušamo da napravimo dogovor, istovremeno pokušavajući da izvučemo najviše“, naveo je on, preneo je Tanjug.
Kako kaže, Srbi moraju da razumeju da ovo nije više 2000. ili 1997.
„Imali smo 2004. i 2008. kada su proglasili nezavisnost, poraz pred MSP 2010. Jeremić, Tadić i Đilas su tada postavili najgluplje pitanje, a 2011. su postavili granice na Jarinju i Brnjaku, i hapsili ljude koji su spalili prelaz. Da li se sećate da su gonili Srbe?“, upitao je on.
Vučić je zatražio više realnosti kod srpskog naroda, dodajući da ako neko misli da će Kačanik biti srpski za 10 ili 30 godina — onda greši.
Ukazao je da mu je bilo teško pre nego što je izašao pred nemačku kancelarku Angeli Merkel da joj kaže svoj stav o KiM.
„Ideš kod najmoćnije žene u Evropi. U čemu Srbija može da se poredi sa Nemačkom po pitanju ekonomije i politike“, naveo je on.
Vučić je odbio da komentariše izjavu Išingera da je Boris Tadić sa Hašimom Tačijem postigao sporazum kao što je bio briselski, a da ga je povukao pošto su Rusi bili protiv.
„Tadić je to demantovao. To ne mogu da komentarišem jer ne bi bilo fer. Za razliku od njih koji su uvek na strani stranaca, ja nikada ne napadam Srbe i svoje političke protivnike pred strancima. Videli ste se kada su se albanski novinari obrušili na mene u Briselu da nisam hteo da napadnem ni Jeremića, Tadića ni Đilasa. Šta mislim reći ću im u Srbiji“, zaključio je on.