List navodi reči profesora Entonija Glisa s Bakingemskog univerziteta: „Maša ima tvrdoglav, neprijatan karakter, pritom je odlučna. Ona previše toga preuzima na sebe. Neće biti preuveličavanje ako kažemo da se ponaša ’putinovski‘“.
Što se tiče Medveda, autor je podsetio na stav predavača Talinskog univerziteta Prijita Hibemjagija, koji je izjavio da je taj lik zadužen za to da „promeni lik Rusije u svesti dece s negativnog na pozitivni“. U tome je Hibemjagi video pretnju po nacionalnu bezbednost Estonije.
Istovremeno, letonske kritičare je iznervirala i kapa sovjetskog graničara koju Maša nosi u jednoj od epizoda, dok tera zeca s Medvedove ograde. Prema njihovom mišljenju, Rusija na taj način demonstrira „zaštitu svojih granica“.
Broj pratilaca „Maše i Medveda“ na engleskom jeziku na Jutjub-kanalu u ovom trenutku je veći od četiri miliona. Ukupan broj pregleda „Maše i Medveda“ prelazi četrdeset milijardi.
Maša kao Čerčil
Komentarisanje izjava zapadnih kritičara o političkoj propagandi u animiranom serijalu „Maša i Medved“ može da bude praćeno samo ironijom, izjavio je u subotu šef studija „Animakord“ Dmitrij Lovejko.
„To je prilično teško komentarisati bez velike ironije. ’Tajms‘ je trebalo da napiše da se Maša ponaša ’čerčilovski‘“, rekao je Lovejko.
On je, u istom duhu, pretpostavio da se rad „propagandnog organa pri Kremlju… verovatno, odlično plaća“. „Nažalost, za 10 godina nismo dobili ni kopejku državnog novca. I nikoga nismo ni molili za to, jer smo mi čisto komercijalni projekat“, rekao je Lovejko.
Šef studija je naveo da autori serijala nisu imali na umu nikakve političke paralele dok su stvarali „Mašu i Medveda“.
„Uvredljivo je to što tako ozbiljan list, umesto da pita nas, navodi mišljenje, na primer, letonskog kritičara. Komentarisati šta je neko o nečemu pomislio prilično je teško“, dodao je on.