U saopštenju se navodi da je, priznavši raskolnike sa postojećim činovima, Carigradska patrijaršija „sama krenula putem raskola“.
„Uzimajući u obzir destruktivne aktivnosti i grubo kršenje kanonskih pravila od strane Carigradske patrijaršije, sveštenstvo Ukrajinske pravoslavne crkve treba da suspenduje euharističko opštenje sa sveštenicima Carigradske patrijaršije, a vernici da učestvuju u svetim tajnama u crkvama Carigradske patrijaršije“, navodi se u odluci Sinoda.
Osim toga, sabor episkopa UPC koji je održan posle zasedanja Sinoda, istakao je da su se vernici više puta obraćali patrijarhu Vartolomeju sa zahtevom da se ne ozakonjuje raskol pod izgovorom uspostavljanja autokefalnosti, ali njihovi zahtevi su zanemareni.
„U vezi sa tim, euharističko opštenje Ukrajinske pravoslavne crkve sa Carigradskom patrijaršijom trenutno je nemoguće i prekida se“, navodi se u saopštenju.
Pri tome se naglašava da je proces davanja ukaza o autokefalnosti „veštački i nametnut spolja“ i ne odražava unutrašnju crkvenu potrebu.
Ukrajinska pravoslavna crkva smatra da to neće doneti realno crkveno jedinstvo, već će samo produbiti razdor i pojačati sukobe u Ukrajini.
Zbog odluke Carigradske patrijaršije da započne proces priznavanja autokefalnosti nekanonske ukrajinske crkve, Sinod Ruske pravoslavne crkve je 15. oktobra objavio da prekida euharističko opštenje sa Carigradskom patrijaršijom. Sinod RPC je tu odluku nazvao kanonski ništavnom i ocenio da je odluka Carigrada o poništavanju akta iz 1686. godine, kojim je Kijevska mitropolija predata u nadležnost Moskovskoj patrijaršiji — politička.
Mitropolit Ilarion izjavio je da je Carigrad izgubio pravo da se naziva koordinacionim centrom pravoslavlja. Pri tome se Ruska pravoslavna crkva nada da će Carigrad promeniti odluku o davanju autokefalnosti Ukrajinskoj crkvi, a pre toga će biti u raskolu.