Takav stav izneo je bivši načelnik Generalštaba Strateških ratnih snaga (1994–1996), general-pukovnik Viktor Jesin u intervjuu za nedeljnik „Zvezda“, ruskog Ministarstva odbrane.
Prema njegovim rečima, ako SAD pod rukovodstvom Donalda Trampa izađu iz Sporazuma o zabrani raketa srednjeg i kratkog dometa, to bi dovelo Rusiju u opasnost, jer bi ruski sistem automatskog upravljanja nuklearnim udarom „Perimetar“ mogao da izgubi svoju efikasnost. On je naglasio da, uprkos tome što sistem funkcioniše i što je prošao modernizaciju, ruska strana bi mogla da lansira samo one rakete koji bi „preživele“ prvi udar agresora.
Ekspert je dodao da ako američke balističke rakete srednjeg dometa budu raspoređene u Evropi, što je zabranjeno po uslovima sadašnjeg Dogovora o zabrani raketa, Vašington će dobiti mogućnost da brzo uništiti raketne snage u evropskom delu Rusije, a ostale da suzbije uz pomoć svog sistema protivraketne odbrane.
„Ako ćemo iskreno, efikasnog odgovora na američke rakete srednjeg dometa u Evropi mi još uvek nemamo“, dodao je general, koji je učestvovao u pregovorima sa SAD o smanjenju nuklearnog arsenala.
Ipak, kako je naglasio, ako SAD počnu da raspoređuju svoje rakete u Evropi, Rusiji ne preostaje ništa drugo nego da odustane od doktrine kontraudara i pređe na doktrinu preventivnog napada.
Međutim, general smatra da bi Moskva mogla brzo da pokrene proizvodnju raketa srednjeg dometa, na primer na osnovu prve dve faze trostepenog „Jarsa“. Ipak, Jesin smatra da bi stvaranje hipersoničnog oružja bilo najefikasnije.
S druge strane, ruski vojni ekspert, pukovnik u penziji Viktor Litovkin tvrdi da bi Rusija imala čime da odgovori u slučaju napada.
„Zaštita od raketa srednjeg i kratkog dometa, ako ih Amerikanci rasporede na evropskom delu kontinenta, ne ograničava se samo sistemom odvraćanja ’Perimetrom‘. Postoji mnogo drugih sistema: to mogu da budu i naše krstareće rakete klase ’Kalibar‘, operativno-taktičke rakete ’Iskander‘, avijacione rakete H-101, koje nose naši strateški bombarderi. Tako da postoji ceo kompleks sistema koji mogu da suzbiju pretnju raketa srednjeg i kratkog dometa, koje mogu biti razmeštene u Evropi“, rekao je Litovkin za Sputnjik.
„Perimetar“ je ruski sistem koji može da izvrši kontraudar na zemlju agresora, čak i u slučaju pogibije vojnog vrha zemlje.
Stvoren je početkom sedamdesetih godina prošlog veka, kada se nad Sovjetskim Savezom nadvila američka pretnja, a u godinama paranoje Hladnog rata sistem je dobio nadimak „mašina sudnjeg dana“.
„Perimetar“ je namenjen za automatsko upravljanje masovnim nuklearnim udarom i predstavlja alternativni sistem komandovanja nuklearnim snagama zemlje. Osnovni sistem upravljanja strategijskim raketama se zove ’Kazbek‘, koji je poznat zahvaljujući kompleksu „Čeget“ ili „atomskom koferčetu“.
Devedesetih godina prošlog veka „Perimetar“ je bio skinut sa borbenog dežurstva, ali je vraćen nakon dolaska Vladimira Putina na čelo zemlje.
Priče o ruskim i američkim raketama ponovo su intenzivirane, nakon što je američki predsednik Donald Tramp u oktobru najavio moguće istupanje iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, koji su na vrhuncu Hladnog rata 1987. godine potpisali lideri SAD i SSSR-a Ronald Regan i Mihail Gorbačov. Taj dokument smatrao se možda i najvećim uspehom međunarodne kontrole naoružavanja, a kraj tog ugovora mogao bi da dovede do trke u naoružavanju.
Moskva i Vašington se već dugo međusobno optužuju za kršenje tog dogovora, koji zabranjuje da dve sile imaju balističke rakete na zemlji i krstareće rakete dometa od 500 do 5.500 kilometara. Većina eksperata smatra da je izlazak Amerike iz tog dogovora „svršena stvar“, što predstavlja najveću opasnost za Evropu.