„U vojnoj strategiji ne postoji pojam nulte verovatnoće. Ne možemo da kažemo da je ova verovatnoća svedena na nulu“, odgovorio je Hasan na pitanje o verovatnoći novih napada Izraela na Siriju nakon isporuke S-300.
„Zato što govorimo o otvorenom nebu, proširenim granicama, različitim tehnologijama… Zato ne mogu da kažem da na kraju toga neće biti, ali verovatnoća postizanja ciljeva ove agresije svedena je na minimum“, istakao je Hasan.
On je napomenuo da se tokom sirijskog rata ispoljio jedan od njegovih aspekata — takmičenje, između ostalog, ruske vojne industrije i „američko-atlantske“.
Sirijski general je objasnio i da Turska namerno odlaže povratak provincije Idlib pod kontrolu sirijske države, ali da će se to u svakom slučaju desiti.
Hasan je podsetio da su tri zone deeskalacije, stvorene u okviru procesa rešavanja krize u Astani, vraćene pod kontrolu sirijske države.
„Sa stanovišta logike i naučnog pristupa stvarnosti dokazano je da Idlib neće biti izuzetak u punom smislu te reči. Turska može da odlaže rokove, može da manevriše… Međutim, u svakom slučaju, uprkos činjenici da je Turska ispostava NATO-a, sudbina Idliba i ostatka sirijskih teritorija će biti ista — svi će se vratiti u okrilje domovine, očišćeni i oslobođeni od terorizma, njegovih pokrovitelja i strukture“, naglasio je Hasan.
Hasan je napomenuo da se u slučaju tri zone deeskalacije pokazala koordinacija ruske diplomatije i vojnih operacija sirijske vojske.
Prema rusko-turskom memorandumu potpisanom u Sočiju 17. septembra, nakon pregovora predsednika Rusije i Turske, do 15. oktobra je trebalo da se formira demilitarizovana zona dubine 15-20 kilometara u Idlibu. Međutim, Turska je zatražila dodatno vreme i odlaganje početka zajedničkih patrola u Idlibu zbog nemogućnosti da garantuje uslove bezbednosti sa svoje strane.
Sirijske vlasti će ponovo preuzeti kontrolu nad okupiranim Afrinom političkim metodama, a ukoliko one ne prorade, vojska će primeniti silu, dodao je sirijski general.
„Sirijci će uspešno povratiti Afrin, i ne samo Afrin, pod kontrolu države, bilo kroz odličan politički proces ili proces poravnanja. A ako na kraju ne bude takvih opcija, vojska neće sedeti skrštenih ruku kada situacija zađe u ćorsokak“, istakao je Hasan.
On je naglasio da je ulazak Turske u Afrin u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Hasan je skrenuo pažnju na činjenicu da je Turska obezbedila priliv velikog broja terorista preko svoje granice s Sirijom.
Generalštab Turske objavio je 20. januara početak operacije „Maslinova grančica“ protiv kurdskih snaga u sirijskoj oblasti Afrin. Zajedno sa turskim snagama u operaciji učestvuju borci Slobodne sirijske armije. Damask je osudio tursku invaziju i optužio je da podržava teroriste. Kremlj je pozvao sve strane da pokažu uzdržanost i poštuju teritorijalni integritet Sirije.
Hasan je objasnio da sirijske vlasti nameravaju da povrate sve teritorije koje se nalaze po okupacijom turskih, američkih i drugih snaga.
„Oni koji smatraju da će Sirija ostaviti i pedalj svoje zemlje pod kontrolom turskih, američkih ili nekih drugih snaga, treba ponovo da razmisle“, istakao je Hasan.
On je dodao da postoji nekoliko načina za povratak teritorije: Sirija može da povrati teritoriju ili preko procesa mirovnog poravnanja ili da primeni silu u slučaju neuspeha političkih metoda.
Komentarišući prisustvo SAD u Siriji, Hasan je naveo da SAD i njeni saveznici, umesto da se bore protiv terorista u Siriji, oni ih podržavaju.
„Ova koalicija rukovodi DAEŠ-om i kontroliše njihovu aktivnost. Upravo ona im raspoređuje zadatke po grupama, odnosno daje uloge, ni manje ni više… Činjenica koja je dokazana čitavom svetu je da se Sjedinjene Američke Države i njihove pristalice ne bore protiv terorizma, već se samo pretvaraju da se bore protiv njih, same ili preko Sirijskih demokratskih snaga“, konstatovao je Hasan.
Kao dokaz za to, general je nazvao saopštenja da su lideri DAEŠ-a više puta izvoženi iz ratnih oblasti na bezbedna mesta američkim avionima i helikopterima.