Za razliku od tradicionalnih računara, „SpiNNaker“ (Spiking Neural Network Architecture) ne komunicira slanjem velikih količina informacija iz tačke A u tačku B preko standardne mreže.
Umesto toga, oponaša paralelnu komunikacijsku strukturu mozga tako što istovremeno šalje male količine informacija na različite destinacije.
„Napravili smo u suštini mašinu koja više radi kao mozak, a ne tradicionalni kompjuter, što je izuzetno uzbudljivo. Krajnji cilj projekta je oduvek bio milion jezgara u jednom računaru za primenu aplikacija za oponašanje mozga u realnom vremenu, sada smo to postigli, što je fantastično“, rekao je rekao je Stiv Farber, profesor računarskog inženjerstva na Univerzitetu u Mančesteru.
„SpiNNaker“ je prvi korak ka stvaranju modela milijardi bioloških neurona u realnom vremenu, ali će i ovako pružiti uvid bez presedana u to kako funkcioniše ljudski mozak, navodi „Indipendent“.
To je, kako se navodi, moguće simulacijom različitih delova mozga, kao što je bazalna ganglija, oblast koju pogađa Parkinsonova bolest.
Prema Farberovim rečima, „SpiNNaker“ može da pomogne naučnicima da otkriju neke tajne toga kako funkcioniše ljudski mozak tako što će pokrenuti izuzetno veliki broj simulacija.