Čepurin je tom prilikom rekao da srpski narod, koji je prošao kroz najteže iskušenje i više ratova i koji je odbranio sopstvenu slobodu može s punim pravom da se zove „slobodarski“.
„U srpskom jeziku postoji jedna reč koju je teško doslovno prevesti na ruski – slobodarstvo, pojam koji uključuje ljubav prema slobodi, borbu za slobodu, i brižljivo čuvanje sećanja na pretke koji su izvojevali slobodu za druge“, rekao je ruski ambasador.
Posećajući na izreku da se „prijatelji poznaju u nevolji“, Čepurin je podvukao da su ruski i srpski narod uvek, i za vreme Prvog i za vreme Drugog svetskog rata bili sa iste strane barrikada i uzajamno se pomagali.
„Raduje činjenica da naši narodi to ne zaboravljaju i da nove generacije gaje ista osećanja“, naglasio je ambasador.
Svojim prijateljstvom, prema njegovim rečima, Rusija i Srbija predstavljaju primer konstruktivnog partnerstva, uzajamnog poštovanje koje predstavlja jedini put prema očuvanju slobode i mira u celom svetu.
Zamenik gradonačelnika Beograda Andrija Mladenović istakao je da je podizanje spomenika caru Nikolaju pokušaj da se izrazi samo deo zahvalnosti njemu i njegovoj porodici i celom ruskom narodu.
Mesto na kome se nalazi spomenik poslednjem ruskom caru, prema Mladenovićevim rečima, simbolično je vezano za srpsko — rusko prijateljstvo. Spomenik se nalazi u parku koji nosi ime ruskog ansambla Aleksandrov, a na tom mestu nalazilo se rusko poslanstvo u Srbiji.
Grad Beograd odlučio je da spoji nešto što su mnogi smatrali nespojivim — proslavu oslobođenja Beograda 20. oktobra 1944. i dan kada je pre sto godina Beograd oslobođen od austrougarske okupacije.
„Nastavili smo da učimo od naše braće i prijatelja iz Rusije. Bilo je, ovih dana i primedbi da smo spojili nešto što ne treba da se spaja. Ali upravo je ruski narod uspeo da prevaziđe sve ono što se u prošlosti dešavalo. ta velika stradanja, građanski rat i sukobe. Mislim da je vreme da i mi, kao potomci, kažemo sa svih mesta gde obeležavamo stgodišnjicu 1. svetskog rata da nesporazumi, sukobi i ideološke razlike koje su imali naši preci, moraju da ostanu iza nas“, rekao je Mladenović.
Događaje iz prošlosti, prema Mladenovićevom mišljenju, treba posmatrati sa istorijske distance, a svi značajni datumi koji su doprineli da živimo, kako je rekao, u samostalnoj i slobodnoj zemlji, treba da budu obeleženi.